Limitowane chińskie notebooki

W przyszłym miesiącu w Chinach pojawią się pierwsze notebooki korzystające z procesorów Loongson (znanych również jako Godson). Co ciekawe, cała partia ma się składać zaledwie z... 200 sztuk.

Nowe notebooki, które zostaną wyprodukowane przez firmmę ZhongKe Menglan Electronics Technology, nie będą dostępne dla zwykłego klienta. Cała partia (czyli ok. 200 sztuk) zostanie podzielona na dwie części, z których pierwsza trafi do Chińskiej Akademii Nauk, natomiast druga do firm z nią stowarzyszonych. Producent, który prowadzi również prace nad wersją desktopową, ma jednak nadzieję, że nowe notebooki pojawią się też w niedługim czasie w normalnej sprzedaży

Jeżeli chodzi o parametry nowości, to korzystają one z procesorów Loongson 2E pracujących z częstotliwością 800 - 1000 MHz, 512 MB pamięci DDR oraz dysku twardego o pojemności 40 GB. Komputery wyposażone zostały też w jedną z dystrybucji Linuksa.

Warto dodać, że inna chińska firma - o nazwie Sinomanic - testuje właśnie komputery przenośne przeznaczone dla studentów. Urządzenia, które również bazują na układach Loongson mają pozwalać na obsługę Internetu oraz podstawowych aplikacji pozwalających np. na przeglądanie dokumentów PDF. Firma planuje również pod koniec tego roku wprowadzić do sprzedaży komputery korzystające z układów Loongson 2E, które przeznaczone będą dla biznesmenów, jak również serwery oraz bardzo tanie rozwiązania skierowane do... rolników.


Zobacz również