Lindows zmienia nazwę

Firma Lindows.com zapowiedziała, że w przyszłym tygodni zmieni nazwę swojego sztandarowego produktu - systemu operacyjnego Lindows. Zmiana nazwy, która nastąpi wszędzie poza rynkiem amerykańskim, związana jest z roszczeniami Microsoftu - koncern twierdzi, że nazwa Lindows zbyt przypomina nazwę ich produktu - systemu Windows.

Szef i założyciel Lindows.com, Michael Robertson, zapowiedział, że nazwa zostanie ogłoszona w następną środę. Decyzja ta związana jest z ostatnim werdyktem Sądu Federalnego w Seattle, który nie zgodził się z wnioskiem Lindows.com o zakazanie Microsoftowi sądowego "nękania" producenta Lindows poza granicami USA.

Owo "nękanie" polega na wytaczaniu Lindows.com procesów w kolejnych krajach Europy - Microsoft domaga się w nich natychmiastowego zakazania firmie dystrybuowania Lindows z uwagi na zbytnie podobieństwo nazw tego systemu i Windows. Z argumentami tymi zgodziły się już sądy w Finlandii, Szwecji i Holandii, zaś kolejne procesy trwają w Francji i Hiszpanii, a także w Kanadzie i w Meksyku. Wiadomo już także, że Microsoft ma zdecydowanie mniejsze szanse na wymuszenie zakazu dystrybucji produktu o nazwie Lindows w USA - kilka miesięcy temu amerykański sędzia zakwestionował słuszność roszczeń koncernu, tłumacząc, że słowo 'windows' było terminem fachowym na długo przed tym, jak Microsoft wykorzystał je jako nazwę produktu.

Warto wspomnieć, że Lindows.com już raz zmieniał nazwę swojego produktu - kilka tygodni temu firma informowała o tym, że Lindows będzie w Belgii, Holandii, Luksemburgu i Szwecji dostępny pod nazwą Lin---s (więcej informacji: http://www.idg.pl/news/63898.html ).


Zobacz również