Linksys: 802.11n dla każdego!

Ostateczna specyfikacja bezprzewodowego standardu 802.11n rodzi się w bólach, jednak kolejni producenci biorą wersje robocze draftu i decydują się na udostępnianie urządzeń "wstępnie zgodnych" z 802.11n. Do tego grona dołączył Linksys.

W sprzęcie Linksysa zastosowana zostanie specyfikacja zaproponowana przez Enhanced Wireless Consortium. Zaakceptowały ją nawet biorące udział w tworzeniu standardu grupy MITMOT, TGnSync i WWise. Jest ona dyskutowana na trwającym w dniach 16-20 stycznia forum IEEE.

Zdaniem przedstawicieli Cisco (firmy, do której należy Linksys), są spore szanse, że aktualnie dostępny nieoficjalny draft będzie podstawą standardu 802.11n. Co więcej: wyższe przepustowości mają zachęcić użytkowników rozczarowanych 802.11b/g do stosowania sprzętu zgodnego z 802.11n. Szefowie korporacji oczekują, iż spowoduje to prawdziwy wysyp małych sieci domowych.

Nie wszyscy jednak są takimi optymistami. Warto przypomnieć, że zgodnie z opublikowanym pod koniec 2005 roku raportem ABIresearch, urządzenia zgodne z 802.11n nie odegrają przez najbliższe dwanaście miesięcy znaczącej roli na rynku (patrz artykuł: "Co NIE wydarzy się w 2006?").