Linkujesz do pirackich treści? Według rzecznika TSUE nie łamiesz prawa

Zamieszczanie hiperłączy do pirackich treści budzi sporo kontrowersji. Według rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości EU czynność ta nie łamie jednak unijnych przepisów, chyba, że mamy do czynienia ze stronami, które skupiają się na takiej działalności.

Melchior Wathelet, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości EU wydał opinię na temat sprawy C-160/15, z której wynika, że linkowania do treści pirackich nie można uznać za łamanie praw autorskich, wówczas gdy są one już ogólnie dostępne na innej stronie. Jego zdaniem nie mamy tutaj do czynienia z "czynnością publicznego udostępniania", o której mówi dyrektywa 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001, lecz jedynie ułatwieniem odkrycia pirackich materiałów. Tak naprawdę za "podanie do publicznej wiadomości" odpowiada jedynie osoba odpowiedzialna za pierwotne udostępnienia spornej treści.

Co z torrentami?

Melchior Wathelet twierdzi, że inna interpretacja "publicznego udostępniania" miałaby bardzo destrukcyjny wpływ na rozwój społeczeństwa informacyjnego. Zaznaczył też, że jego interpretacja nie dotyczy witryn, których działalność polega na udostępnianiu hiperłączy prowadzących do pirackich treści.

Sprawa C-160/15 - przypomnienie

W 2011 roku holenderska witryna GeenStijl zamieściła linki do zdjęć należących do Playboya znajdujących się na australijskiej stronie nie posiadającej do nich praw. Wydawca czasopisma zażądał usunięcia odnośników, lecz nie przyniosło to efektu. Gdy zdjęcia zniknęły z australijskiej strony serwis GeenStijl zamieścił nowe linki prowadzące do innej oferującej je strony. Sprawa trafiła w końcu do Sądu Najwyższego Niderlandów, który następnie zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości EU.

To już prawie wyrok

Na koniec warto zaznaczyć, że nie mamy tutaj co prawda do czynienia wyrokiem, a opinią, lecz patrząc na dotychczasową praktykę Trybunału można założyć, że raczej się do niej przychyli.

Zapoznaj się z pełną treścią opinii Melchiora Watheleta.