Linuks i Chemia

Jeżeli potrzebujesz narzędzia do rysowania skomplikowanych schematów chemicznych bądź napisania dokładnej dokumentacji doświadczenia, BKchem 0.11.6 to program dla ciebie. Narzędzie jest darmowym edytorem graficznym napisanym w języku Python, dzięki któremu można stworzyć ilustracje ukazujące reakcje chemiczne i wzory strukturalne cząsteczek.

Linuks i Chemia

BKchem

BKchem 0.11.6 posiada prosty w obsłudze interfejs, który umożliwia użytkownikowi szybkie tworzenie schematów cząsteczek i nie tylko. Do wyboru jest wiele przykładowych obiektów, przedstawiających najczęściej spotykane związki chemiczne. Dostępne są także funkcje rysowania podstawowych figur geometrycznych (w tym trójwymiarowych). Do grafik można dołączyć pole tekstowe. Program daje możliwość dowolnego formatowania obiektów rysunku (kolor i grubość kreski, typ i rozmiar czcionki, itp.). Dodatkowo narzędzie pozwala na skalowanie obiektów oraz wyrównywanie jego elementów.

Grafika może być eksportowana do pliku o formacie SVG, OpenOffice Draw, PDF, PNG i Encapsulated Postscript. Program posiada także wsparcie dla języków CML1 i CML2. Aplikacja jest wielojęzyczna i posiada polskie tłumaczenie.

Pobierz plik

Obecną stabilną wersją programu jest BKchem 0.11.6 w której naprawiono kilka błędów w tłumaczeniach i funkcji eksportu grafiki. Na stronie domowej producenta dostępna jest również, ciągle testowana, wersja 0.12.0_02. Jest ona w pełni kompatybilna z Python 2.5.