Linuksowa komórka generacji 3.5

W tym tygodniu, największy operator komórkowy w Japonii NTT DoCoMo, rozszerza możliwości swojej sieci 3G, równocześnie wprowadzając na rynek pierwszy aparat telefoniczny, który pozwoli na korzystanie z nowooferowanych usług. NEC N902iX oferuje między innymi 4-megapikselowy aparat fotograficzny i przeglądarkę z zakładkami.

O funkcjach, jakie oferuje NTT DoCoMo, użytkownicy telefonii komórkowej na starym kontynencie, czy Stanach Zjednoczonych mogą na razie tylko pomarzyć. Usługa HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access), która ma być dostępna od 31 sierpnia w centrum Tokio (zasięg usługi obejmie wszystkie główne miasta Japonii do końca października, a do marca przyszłego roku 70% powierzchni kraju) oferuje na przykład maksymalną prędkość pobierania danych 3,6 Mb/s!

Linuksowa komórka generacji 3.5

NEC N902iX

Równocześnie z premierą nowych usług, można kupić w sieci pierwszy aparat telefoniczny umożliwiający ich wykorzystanie. NEC N902iX jest najprawdopodobniej wyposażony w procesor Intel XScale PXA29x i działa pod kontrolą systemu operacyjnego MontaVista Linux, który jest odmianą przygotowaną specjalnie dla urządzeń mobilnych.

Oprócz tego N902iX jest wyposażony w dwa aparaty fotograficzne, jeden do prowadzenia wideo-konferencji (640x480 pikseli) i drugi o rozdzielczości 4 megapikseli, z funkcją stabilizacji (anti-shake mode) i dziewięciokrotnym cyfrowym zoomem i autofokusem. Aparat posiada ponadto przeglądarkę WWW pozwalającą otwierać strony równocześnie na pięciu dostępnych zakładkach i umożliwiającą pracę w dwóch trybach wyświetlania - "normalnym" i dopasowanym do małych rozmiarów ekranu. N902iX jest także wyposażony w system zabezpieczeń biometrycznych, pozwalających na identyfikację użytkownika po odcisku palca, głosie, czy obrazie twarzy.

To chyba nawet nie połowa możliwości nowego telefonu, więcej informacji o nim można znaleźć w serwisie LinuxDevices.