Linuksowa moc pracuje dla Formuły 1

Kiedy projektanci, związani z teamem Formuły 1 BMW Williams, rozpoczęli prace nad projektem nowego, lepszego samochodu na sezon 2005, przesiedli się też na nowe superkomputery. Dzięki wykorzystaniu infrastruktury linuksowej w laboratoriach HP w Bristolu, zespół projektantów mógł wykonać dwa razy więcej modeli, niż w latach ubiegłych, co zaowocowało powstaniem nowego bolidu FW27.

Linuksowe superkomputery pozwoliły na dokonanie realistycznyc symulacji projektów, na które złożyło się 1,3 TB danych, co odpowiada mniej więcej 69 333 tomom Encyklopedii Britannica.

Wyniki uzyskane podczas symulacji pozwoliły na udoskonalenie rozwiązań zastosowanych m.in. w przednim i tylnim zawieszeniu, hamulcach czy chłodnicy. Na dodatek zaoszczędzono czas i fundusze, które należałoby wydać na przeprowadzenie testów w naturalnych warunkach, na normalnych modelach samochodów.

Laboratoria firmy HP, w których zainstalowano 4000 superkomputerów najnowszej generacji, oprócz stworzenia projektu i symulacji zachowań bolidów, wykorzystano również do przeprowadzenia analizy wykorzystanych przy montażu materiałów oraz przeprowadzenia tzw. crash testów.


Zobacz również