Linuksowe maleństwo chroni Windows

Izraelska firma Yoggie Security Systems przygotowała urządzenie wielkości karty kredytowej, które ma służyć właścicielom laptopów z zainstalowanym systemem Windows. Sprzęt funkcjonuje pod kontrolą Linuksa.

Yoggie Personal Security Gatekeeper to m.in. firewall i monitor ruchu sieciowego sterowany "zahartowanym" (ang. hardened) Linuksem. Urządzenie pozwala ponadto na bezpieczny dostęp (VPN) do firmowej sieci.

Producent zapewnia, że Yoggie znacząco ułatwi pracę administratorom. Dzięki niemu będą oni mogli kontrolować poziom bezpieczeństwa użytkowników mobilnych bez wnikania do wnętrza systemów operacyjnych zainstalowanych na ich laptopach (Windows). Przedstawiciele firmy mają nadzieję, że urządzenie już wkrótce będzie integrowane z dostępnymi na rynku notebookami.

Zobacz również:

  • Bootcampy programistyczne - co to jest, jak wybrać kurs dla siebie i przegląd ofert
  • Chcesz pracować w IT? Kariera nie tylko dla programistów
  • Windows 365 - od dzisiaj system działa jako płatna usługa

YPSG dostępny jest w wersji Basic i Pro. Model zaawansowany (Pro) wyposażono w większą ilość pamięci RAM (128 MB), nieco szybszy procesor (Intel PXA270 624 MHz zamiast 416), pamięć flash (64/128 MB), możliwość filtrowania przechodzących e-maili, wbudowany program antywirusowy i antispyware.

Oczywiście w urządzeniu nie mogło zabraknąć portów Ethernet (Yoggie wpina się między siecią a laptopem) i portu USB. Producent zapewnia również kompatybilność z kartami Wi-Fi SDIO.

Sprzęt kosztuje 180 (wersja Basic) lub 220 (Pro) dolarów.

Warto zajrzeć: "Tiny Linux gadget protects Windows XP laptops"