Linuksowe plany na rok 2007

W trakcie konferencji Desktop Architecture Meeting w Portland (USA) specjaliści z wielu czołowych firm IT dyskutowali o planach dotyczących systemu spod znaku pingwina w 2007 roku. Pojawiły się propozycje dotyczące rozwiązania problemów z obsługą dźwięku w Linuksie oraz o sposobach dystrybucji aplikacji.

Na imprezę prowadzoną przez Open Source Development Labs dziennikarze nie zostali wpuszczeni. A tymczasem brali w niej udział informatycy z Hewlett-Packarda, Nokii, Intela, AMD, Xandrosa, X.orga oraz innych liczących się na rynku korporacji.

Omawiano przede wszystkim obsługę dźwięku w systemach alternatywnych, by deweloperzy nie mieli do czynienia z kilkoma API (np. ALSA, OSS), a użytkownicy - z wieloma niekompatybilnymi systemami obsługi kart dźwiękowych. Niewykluczone, że wkrótce pojawi się nowy interfejs programowania, który połączy i zunifikuje wszystkie dotychczasowe propozycje.

RPM czy DEB - oto jest pytanie!

Rozmawiano również o sposobie dystrybucji software'u - uczestników konferencji niepokoił fakt, iż twórcy oprogramowania muszą pamiętać o tworzeniu paczek RPM czy DEB dla rozmaitych dystrybucji. Taka fragmentacja sprawia, iż firmy rzadko kiedy decydują się na opracowywanie aplikacji dla systemów alternatywnych, nawet jeśli mają taką możliwość.

Poruszono też kwestię wsparcia ze strony producentów sprzętu: podczas pisania sterownika trzeba decydować nie tylko o tym, jakiego standardu paczek użyć, ale również dla jakiej edycji kernela pisać drivery. Trudne do przezwyciężenia trudności dotyczą rozdźwięku między jądrem właśnie rozwijanym a wersjami rozpowszechnianymi z rozmaitymi dystrybucjami Linuksa, które zwykle używają edycji przynajmniej o numerek starszej.

Warto zajrzeć: "Linux desktop architects map out plans for 2007"


Zobacz również