Linuksowy Skryba

Wizytówki, kartki okolicznościowe, ulotki, broszury, a nawet całkiem duże, profesjonalne wydawnictwa - wszystko to można złożyć samemu na domowym komputerze. Wystarczy skorzystać z darmowego linuksowego programu Scribus, dostępnego w wersji 1.2.4.1.

Scribus już dawno przestał być zwykłym edytorem tekstu, z każdą kolejną wersją coraz bliżej mu do profesjonalnej aplikacji DTP (Desktop Publishing). W odróżnieniu od swoich wielkich i drogich konkurentów jest darmowy, a jego obsługa nie powinna przysparzać zbyt wielu kłopotów nawet nie zaznajomionym z tematem użytkownikom. Scribus posiada większość funkcji dostępnych w komercyjnych programach DTP. Obsługuje m.in. import i eksport plików w formacie PDF, EPS, SVG, Writer i Draw z pakietu biurowego OpenOffice.org, zapewnia też pełne wsparcie dla standardu kolorów i separacji CMYK, kompleksową obsługę tabel, pól tekstowych i grafiki w dokumentach.

Linuksowy Skryba

Scribus

Najnowsza, stabilna wersja 1.2.4.1 to przede wszystkim znaczne poprawki w kodzie programu, usunięte błędy oraz dodatkowa dokumentacja do programu (przede wszystkim w wersji angielskiej). Dodatkowo dodano wsparcie dla specyfikacji OpenICC, odpowiedzialnej za zarządzanie kolorami.

Zobacz również:

  • Python najbardziej popularnym językiem programowania

Program rozprowadzany jest na licencji GPL. Ze strony projektu można również pobrać szablony dokumentów dla programu

Więcej informacji na temat Scribusa oraz plik do pobrania można znaleźć na stronie projektu.