Linuksowy superkomputer

IBM zbuduje, dla uniwersytetu stanu Nowy Meksyk, najszybszy na świecie komputer, działający pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

Najszybszy na świecie superkomputer, działający pod kontrolą systemu , zostanie opracowany i zbudowany przez naukowców IBM na potrzeby uniwersytetu stanu Nowy Meksyk. Ma być to klaster składający się z 256 dwuprocesorowych serwerów IBM Netfinity, umożliwiający przeprowadzanie 375 mld operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

Według IBM-a, superkomputer nazwany Los Lobos, który ma zacząć działać w lecie br., będzie drugim, najpotężniejszym komputerem na świecie, a koszt jego budowy przekroczy 1,5 mln USD. Oprogramowanie umożliwiające zbudowanie klastra (clustering software) jest oparte na kodzie Beowulf i innych projektach typu open-source, w tym oprogramowaniu IBM do instalacji, monitoringu i zarządzania klastrami.

Dave Turek, wiceprezes działu Deep Computing IBM, przyznaje, że klastry oparte na Linuxie "wciąż jeszcze są nie do końca dopracowane" i dla niektórych zadań odpowiedniejsze mogłyby być równoległe serwery RS/6000SP AIX. Jednakże klastry linuxowe niebawem zdobędą szersze zastosowanie poza czysto naukowym rynkiem, twierdzi D. Turek. Tego typu urządzenia oparte na serwerach Netfinity są już wprowadzane przez IBM w firmach komercyjnych i mogą być używane do obsługiwania transakcji i aplikacji handlu elektronicznego.