Linus Torvalds obchodzi 45. urodziny

Z okazji 45 urodzin twórcy Linuksa, Linusa Torvaldsa, Linux Foundation opublikowała film, w którym sam jubilat wyjaśnia, jak poprawnie wymawiać jego imię.

Linus Benedict Torvalds to postać, która kojarzona jest przez większość osób chociaż trochę interesujących się komputerami. Ten fiński programista (od 2010 roku posiada też amerykańskie obywatelstwo) stoi bowiem za stworzeniem pierwszej edycji jądra Linuksa, które zostało zaprezentowane światu w 1991 roku. Obecnie Linus zatrudniony jest w Linux Foundation, gdzie zajmuje się konsolidowaniem poprawek napisanych przez innych programistów, dodawaniem własnych poprawek i koordynacją wydawania nowych wersji jądra.

Ojciec systemu Linux nie jest zainteresowany medialnym rozgłosem. Wiele razy pokazał jednak, że stać go na nietuzinkowe wypowiedzi. Poniżej kilka przykładów:

"Oprogramowanie jest jak seks – lepsze, jeśli nie trzeba za nie płacić." - 1996 rok.

"Naprawdę nie zależy mi na tym, by zniszczyć Microsoft. To będzie całkowicie nieumyślny skutek uboczny." - 2003 rok.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

"Jestem prawdziwą technologiczną prostytutką." - tak siebie nazwał, gdy tłumaczył się w 2005 roku z zaskakującej rezygnacji z platformy i386 na rzecz PowerPC.

45. urodziny

Dlaczego piszemy o Linusie Torvaldsie? Dlatego, że dokładnie 28 grudnia obchodził 45. urodziny. Oznacza to więc, że połowę swojego życia poświęcił na pracę nad Linuksem. Z tej okazji Linux Foundation opublikowała film, na którym sam jubilat tłumaczy m.in. jak poprawnie wypowiadać jego imię:

Warto się tego nauczyć, ponieważ być może ktoś z Was będzie miał kiedyś okazję osobiście poznać Linusa...

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!