Linutop - miniaturowy komputer dla entuzjastów Linuksa

W zagranicznej ofercie korporacji Mandriva pojawił się nowy produkt o nazwie Linutop. Jest to niezwykle mały komputer przystosowany do współpracy z systemami operacyjnymi zainstalowanymi w pamięci flash, ze szczególnym wskazaniem dystrybucji Mandriva Flash.

Linutop - miniaturowy komputer dla entuzjastów Linuksa

Linutop i Mandriva Pendrive 4GB

Linutop to zminimalizowany komputer nie posiadający twardego dysku. Wyposażony jest w procesor AMD Geode LX700, cztery gniazda interfejsu USB, kartę muzyczną, prostą kartę graficzną VGA, kartę sieciową 100 Mb/s oraz 256 MB pamięci operacyjnej. Całe urządzenie pobiera maksymalnie 5 watów mocy i waży jedynie 280 gram. Komputer mieści się w obudowie o wymiarach 9,3cm x 15cm x 2,7cm. Jest on sprzedawany w zestawie z kluczem USB 4 GB z zainstalowanym systemem Mandriva Flash, z którym komputer Linutop najlepiej współpracuje.

Oczywiście za taką minimalizację sprzętu trzeba słono zapłacić. O ile sam pendrive z systemem Mandriva kosztuje na polskim rynku niecałe 300 zł, to w międzynarodowym sklepie Mandriva za zestaw z Linutopem należy zapłacić 350 euro, czyli około 1400 zł. Więcej informacji można uzyskać pod tym adresem.