Linux - 10 platform, na których rządzi

Systemy linuksowe od dawna grają kluczową rolę w świecie serwerów, m.in. dzięki stabilności i niskim kosztom utrzymania. Okazuje się, że Linux to także lider wśród systemów mobilnych i motor napędowy w dziedzinach, takich jak: edukacja, administracja publiczna, superkomputery, a nawet motoryzacja.


Google Android to najszybciej rozwijający się mobilny OS na świecie.

Polecamy:

Zobacz też:

Więcej informacji:

KiWi PC - komputer dla twoich dziadków?

Neuros LINK - urządzenie typu set-top box, działające na systemie Ubuntu Linux.

Ten, kto kojarzy rodzinę Linux tylko z dystrybucjami dla "pecetów", takimi jak Ubuntu i openSUSE, powinien być zaskoczony. Systemy linuksowe znajdują się w bankomatach, dekoderach TV i na wielu różnych platformach.

Google Android

Pierwszą i najważniejszą z nich są urządzenia mobilne, które coraz częściej korzystają z Androida - mobilnego systemu operacyjnego Google, opartego na jądrze Linux. To chyba najważniejszy "mainstreamowy" sukces otwartych systemów. Android pojawia się na smartfonach i tabletach HTC, LG, Motoroli, Samsunga i Sony Ericsson.

Zobacz również:

We współpracy z firmą ASUS, Google chce też wypuścić serię tanich notebooków, korzystających z systemu Chrome OS.

HP WebOS

Niedawna decyzja HP, które postanowiło umieścić WebOS na prawie wszystkich swoich urządzeniach, może być przełomowa dla rodziny Linux. Bazujący na Linuksie, WebOS wyprodukowany przez firmę Palm, pojawi się na wielu komputerach stacjonarnych, notebookach, ale także tabletach i smartfonach firmy.

Niszowe komputery

Nawet pomijając wielu użytkowników PC, którzy wymieniają Windows na "coś z rodziny Linux", wolne oprogramowanie często pojawia się też w szczególnych komputerach, takich jak KiWi PC.

KiWi PC to maszyny zaprojektowane dla osób starszych, które zaczynają swoją przygodę z "pecetami". Komputery korzystają z dystrybucji Ubuntu Linux, co ma zapewnić użytkownikom w wieku +60 bezstresowe korzystanie z Sieci, multimediów i programów komputerowych. (Czy Linux naprawdę jest tak trudny w obsłudze? Zobacz: Technologiczne mity, legendy i półprawdy)

Dekodery STB / Set-top boksy

Choć niewielu użytkowników o tym wie, Linux bardzo często służy jako system urządzeń typu STB - umożliwiających podłączenie telewizorów do Sieci. Jednym z przykładów jest odtwarzacz Neuros LINK, który korzysta z Ubuntu.

Bankomaty

Systemy Windows nie są wystarczająco bezpieczne, by korzystać z nich w bankowości. Nie jest więc wielkim zaskoczeniem, że Linux coraz częściej pojawia się także w bankomatach. Niedawno z systemów open source zaczął korzystać największy bank w Brazylii - Banrisul. Tamtejszy "ATM Linux" zbiera coraz więcej pochlebnych opinii.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: