Linux 2.6.20 - już jest

Na Linux Kernel Mailing List pojawiła się wiadomość od Linusa Torvaldsa. Ogłosił on w niej natychmiastową dostępność kernela w wersji 2.6.20.

Jądro nie wprowadza innowacyjnych zmian, podczas rozwijania go założono bowiem, że będzie to "wydanie stabilizujące". Poprawiono w nim m.in. obsługę EFI kontrolującego komputery Apple pracujące z wykorzystaniem procesorów x86, skorygowano błędy z wieszaniem się mechanizmu wirtualizacji KVM na maszynach, w których wyłączono tzw. bit NX (ang. "nx bit", No eXecute bit) oraz, oczywiście, dodano do kernela samo środowisko KVM.

Dużo mówi się też o szerszym niż dotychczas wsparciu dla konsoli Sony PlayStation 3. Jej rdzeń, procesor Cell, obsługiwany był już od wersji 2.6.13, jednak dopiero od edycji 2.6.20 nie są koniecznie żadne dodatkowe łaty do pracy ze specyficzną architekturą pamięci (w tym DMA) i modelu pracy wieloprocesorowej.

Dotychczas jedynie YellowDog Linux - stosujący kernel 2.6.16 ze zbiorem odpowiednich poprawek udostępnianych przez Sony - mógł się pochwalić zupełną obsługą PlayStation 3.

Z ciekawych nowinek warto wymienić również obsługę odchudzonej odmiany protokołu UDP - UDP-Lite - opisywanego w dokumentach RFC 3828 i RFC 4019 oraz przepisaną implementację HID stosowaną podczas pracy z urządzeniami USB takimi jak klawiatury i myszy itd.

Czytelnicy zainteresowani porównaniem Linuksa i kernela Windows Visty powinni zajrzeć na witrynę "Kernel New Features Comparison for Linux (2.6.20) versus Windows (Vista)".