Linux 2.6 czy 3.0 ?

Twórcy Linuksa, w tym sam Linus Torvalds stanęli przed dylematem, jakim numerem oznaczyć najnowszą wersję jądra systemu. Problem ten, z pozoru błahy, ma jednak duże znaczenie.

Dyskusja toczy się wokół tego, czy z uwagi na wprowadzone zmiany i nowe funkcje kolejny kernel powinien być oznaczony symbolem 2.6 (tak uważa Linus Torvalds), czy raczej 3.0 (jak sądzą niektórzy programiści, m.in. Jeff Garzik).

Dlaczego jest to takie ważne? Numer wersji to powszechny sposób na przekazanie przez producenta użytkownikom informacji o skali wprowadzonych zmian w oprogramowaniu w porównaniu do poprzedniej edycji.

Często wykorzystuje się ten fakt w działaniach marketingowych - okrągły numer daje do zrozumienia klientom, że w nowym produkcie znajdą dużą zmian. Tak postąpił w swoim czasie Microsoft, przeskakując w numeracji pakietu Office z wersji 2.0 na 6.0, aby w ten sposób "dogonić" oznaczenie konkurencyjnego pakietu WordPerfect.

Niestety, Linus Torvalds zdaje się nie dostrzegać jak ważna jest numeracja, uparcie twierdząc, że to tylko numerki bez znaczenia.