Linux 3.0 dostępny! "To tylko numer..."

Dyskusja na temat wyścigu wersji zacznie się na nowo. Po przygotowaniu 39 wydań wersji 2.6, Linus Torvalds opublikował właśnie jądro Linux 3.0 RC 1.

Nie byłoby w tym pewnie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Linux 3.0 RC 1 nie przynosi z sobą właściwie żadnych nowości. Oczywiście, są tutaj pewne zmiany w sterownikach i wiele pomniejszych łatek, ale tak naprawdę jest to tylko zmiana numeracji. Wersja 3.0 nie przynosi nam czegokolwiek w związku z KDE 4 lub GNOME 3. Jak mówią twórcy, nie posiada żadnych nowych, magicznych funkcji.

Linux 3.0 RC 1 to bardziej podkreślenie dwudziestej rocznicy powstania systemu operacyjnego Linux. Dlaczego jądro ma nowy numer? - Bo starzeję się i nie mogę już doliczyć do 40 - odpowiada Torvalds.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

To zabawne, bo w 2002 r. twórca Linuksa musiał tłumaczyć się z wydania nowej wersji jądra pod nazwą Linux 2.6, w miejsce Linux 3. Mówił wtedy m.in., że "to tylko numer", a on sam niespecjalnie się nim przejmuje. Po co więc nowa wersja? Czy to tylko żart urodzinowy, a może głos w dyskusji o numeracji oprogramowania?

Rok 2011 zaczął się od zapowiedzi wyścigu przeglądarek. Dodajmy: wyścigu na wersje, biorąc pod uwagę, że Google dojdzie w tym roku do Chrome 16, a Mozilla na święta chce wydać Firefoksa 8. Do tej pory, Torvalds odłączał się od tego typu "zabaw". Teraz jednak mówi, że numery wersji są po to, aby je zwiększać. Nowe jądro znajduje się już w repozytorium kernel.org. Waży 93 MB i został oznaczone jako Linux 3.0 RC 1.

Pierwsza wersja jądra Linux została udostępniona publicznie 17 września 1991 roku. Obecnie korzystają z niego nie tylko "pecety", lecz także telefony komórkowe, tablety (Google Android), set-top boksy, bankomaty i dziesiątki innych urządzeń.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: