Linux 3.1 - nowe jądro systemu wspiera NFC i kontroler Wii

Linus Torvalds wydał piątą wersję RC jądra Linux 3.1. Wprowadzono w nim kolejne usprawnienia oraz wsparcie dla nowych technologii. Najciekawsze nowości to obsługa NFC, kontrolerów konsoli Wii oraz procesorów w architekturze OpenRISC.

Linux
Wprowadzenie wsparcia dla NFC wydaje się być naturalną koleją rzeczy. Technologia ta może zostać zastosowana w powstającym systemie mobilnym Tizen oraz w innych systemach przeznaczonych dla netbooków i tabletów, a także w urządzeniach wbudowanych, takich jak np. karty identyfikacyjne. NFC może w przyszłości pełnić też inne role i np. w pewnym zakresie zastąpić technologię Bluetooth.

Ciekawe jest także wprowadzenie obsługi kontrolerów konsoli Nintendo Wii. Dzięki temu będzie można używać Wii Remote na urządzeniach z systemem Linux. Obsługa tych kontrolerów może być pierwszym krokiem do dostępności gier sterowanych ruchem naszego ciała na komputerach z systemem Linux. Oczywiście jeśli ktoś zajmie się przygotowaniem tytułów tego typu.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Kolejną interesującą nowością w jądrze Linuksa jest obsługa architektury procesorów OpenRISC, które są efektem projektu o tej samej nazwie. Jego celem jest tworzenie architektury CPU na licencji GPL. Nowa wersja jądra Linux 3.1 obsługuje 32-bitową rodzinę OpenRISC 1000 (OR1K).

Nowe jądro Linuksa nie zostało, tak jak zwykle, zamieszczone na stronie Kernel.org, gdyż ta niedawno została zhakowana. Tym razem skorzystano z serwisu GitHub.com. Link do pliku i więcej na temat tej zmiany można znaleźć w oryginalnej (angielskojęzycznej) informacji od Linusa Torvaldsa.