Linux 3.3 - nowe jądro otwartego systemu operacyjnego wydane

Nowe jądro Linuksa ukazało się z pewnym opóźnieniem, ale przynosi sporo nowości. Ucieszą one zwłaszcza deweloperów i twórców urządzeń z systemem Androidem, a także administratorów centrów danych.

Linux 3.3 zawiera sterowniki Androida

Linux 3.3 zawiera sterowniki Androida

Jądro Linux 3.3 po długim okresie przerwy ponownie oferuje sterowniki Androida. Oznacza to, że system mobilny Google oficjalnie wraca do rodziny Linuksa i będzie mógł opierać się na tym samym jądrze co inne dystrybucje otwartego systemu operacyjnego. Użytkownicy nie zauważą dużych zmian, ale praca deweloperów powinna być teraz prostsza choćby dlatego, że wystarczy aktualizować jedno jądro systemu.

Kolejne ważne nowości w jądrze Linux 3.3 dotyczą wirtualizacji. Dodano przełącznik Open vSwitch, który ma zapewnić lepszą obsługę środowisk wirtualizowanych. Zastąpiono także dotychczasowe sterowniki służące do tworzenia połączeń urządzeń internetowych w jedno wirtualne urządzenie. Nie są to jedyne nowości, które powinny ułatwić prace administratorom centrów danych.

Nowe jądro systemu Linux oferuje wyjątkowo dużo poprawek i nowości, wśród których znajduje się również wsparcie dla nowej architektury procesorów Texas Instruments c64x i c66x stosowanych np. w drukarkach, stacjach bazowych telefonii komórkowej i sprzęcie medycznym. Zaznajomieni z tematem Linuksa i językiem angielskim mogą zapoznać się z oficjalnym ogłoszeniem nowego jądra przez Linusa Torvaldsa.