Linux Foundation: Microsoft pomaga w pracach nad Linuksem

Linux Foundation przedstawiło kolejny raport dotyczący prac nad jądrem (kernelem) Linuksa, które jest podstawą do tworzenia różnych dystrybucji tego otwartego systemu operacyjnego. Po raz pierwszy na liście kontrybutorów znalazł się Microsoft, który przyczynił się do 1 proc. zmian wprowadzonych w jądrze.

Linux

Linux jest otwartym systemem operacyjnym, a co za tym idzie istnieje wiele jego różnych dystrybucji. Kierowane są na komputery stacjonarne, notebooki, netbooki, serwery, urządzenia mobilne, telewizory i systemy wbudowane. Wśród nich można wymienić m.in. Debiana, Red Hata, Ubuntu, Android i wiele innych.

Linux Foundation wydało niedawno informację prasową, która streszcza znacznie obszerniejszy raport na temat prac nad jądrem Linuksa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że od 2005 roku w pracach nad kernelem wzięło udział 8 000 osób z 800 firm. 75 proc. prac wykonują więc opłacani deweloperzy.

Pracują oni dla firm, które współtworzą Linuksa. Najbardziej udzielają się Red Hat, Novell, Intel, IBM, Oracle oraz Nokia. Są wśród nich także Fujitsu, Texas Instruments, Broadcom, Google, Analog Devices i wiele innych. Ciekawy jest fakt, że w ostatnim raporcie Microsoft znalazł się na 17 miejscu wśród kontrybutorów pracujących nad kernelem od wersji 2.6.36.

Linux Foundation wyjaśnia tę sytuacje w następujących słowach: ponieważ Linux osiągnął stan powszechności, w którym zarówno przedsiębiorstwa jak i rynki mobilne polegają na tym systemie operacyjnym, Microsoft wyraźnie stara się dostosować. Poniżej znajdziecie film, w którym Linux Founadtion opowiada o pracach nad rozwojem Linuksa (materiał w języku angielskim).