Linux Fundation rozpoczyna współpracę z Japonią

Linux Fundation rozpocząła współpracę z Information-technology Promotion Agency (IPA), japońskim instytutem rzadowym, wspierającym rozprzestrzenianie się oprogramowania open source w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Obie organizacje rozpoczęły ścisłą współpracę, która ma na celu poszerzenie społeczeństwa wolnego oprogramowania w Japonii oraz przekonania innych wschodnich korporacji o przydatności systemów z rodziny Linux. Kooperacja rozpocznie się symboliczną konferencją podczas IPA Forum 2007, która odbędzie się 30 października w Tokio.

W Japonii w ostatnich miesiącach zaobserwowano zwiekszone zainteresowanie oprogramowaniem open source. Składa się na nie wzrost sprzedaży i produkcji komputerów z preinstalowanym systemem Linux oraz decyzja japońskeigo rzadu, która nakłada wysoki priorytet na adaptacje standardów open source we wszystkich korporacjach IT w Japonii. Dochodzi jeszcze do tego giełda, która ma w planach modernizacje swojego systemu wewnętrznego, bazującego na dystrybucjach Linux.

Jim Zemlin, kierownik komitetu wykonawczego Linux Fundation opisał współpracę z IPA tymi słowami: "Japońskie korporacje od dawna są wpływowymi sprzymierzeńcami Linux Fundation. Jesteśmy zdeterminowani we wspieraniu japońskich twórców wolnego oprogramowania. Ta ugoda jest częścią ekspansywnej polityki naszej fundacji i przyczyni się do ciągłego powiększania się społeczeństwa open source"

Z drugiej strony pojawiły się entuzjastyczne słowa Buheita Fujiwara, prezesa IPA: "Pracując wspólnie nad integracją społeczeństwa open source i rozwojem technologii wolnego oprogramowania możemy pomóc w promocji systemów Linux. Japońskie wolne oprogramowanie nadal będzie odgrywac bardzo ważną rolę w ogólnoświatowej rewolucji open source."


Zobacz również