Linux Live po polsku

Pojawiła się już nowa wersja PLD Live CD, bootowalnej płyty dla Linuksa, opartej na dystrybucji PLD. Wersja live - działająca wprost z płyty, bez instalowania - może być używana zarówno do celów demonstracyjnych, edukacyjnych, jak i naprawy systemu na dysku twardym.

PLD

PLD

PLD Live CD zawiera normalną wersję Polish Linux Distribution 2.0, w tym środowiska graficzne (KDE, Gnome), najpopularniejsze aplikacje (m.in.OpenOffice), a także zestaw skryptów do obsługi podzespołów komputera i urządzeń peryferyjnych. Ciekawostką są tzw. profile użytkownika, zapisywane na dyskietkach, które podczas kolejnych uruchomień możemy załadować przy starcie systemu. W profilach można umieścić zarówno pliki konfiguracyjne – np. z katalogu "/etc" - jak i osobiste pliki konfiguracyjne z katalogu "/root".

W nowej wersji PLD Live CD pojawiły się m.in. uaktualnione wersje pakietów systemowych, nowe pakiety – obsługujące OpenGL (m.in. celestia, tuxracer), binarne sterowniki do kart Nvidii, poprawiono autodetekcję urządzeń i obsługę profili, a także współpracę ze sterownikami modemów "eagle". W odróżnieniu od poprzednich wersji, automatycznie uruchamiany jest system okienkowy X-Windows (start z konsoli następuje po wpisaniu parametru "noX"). Autor udostępnia również znacznie okrojoną wersję mini Live CD, na której znajdziemy jedynie 457 z 1280 pakietów dostępnych w pełnej wersji.

Lista serwerów ftp oraz mirrorów, skąd można pobrać obraz płyty znajdziemy na stronie producenta - http://livecd.pld-linux.org


Zobacz również