Linux Mint 12 ze specjalnie dostosowanym interfejsem GNOME 3

Okazuje się, że domyślnym środowiskiem graficznym Linuksa Mint 12 będzie GNOME 3. Aby ułatwić użytkownikom korzystanie z nowego interfejsu, twórcy systemu wzbogacą go o nakładkę MGSE, która sprawi, że jego obsługa będzie nadal przypominała korzystanie z tradycyjnego pulpitu.

Linux Mint
Clement Lefebvre, twórca Linuksa Mint, napisał na blogu, że przyszłością tego systemu operacyjnego jest GNOME 3. Zastanawia się jednak, jak sprawić by ludzie polubili to nowe środowisko graficzne. Dwunasta edycja Minta o nazwie kodowej Lisa ma być dostępna także ze starym interfejsem GNOME 2.32 (MATE), ale nacisk zostanie położony na wersję z GNOME 3.

Nowy interfejs graficzny jest bardziej skoncentrowany na aplikacjach i sprawdza się nieco gorzej do wykonywania wielu zadań jednocześnie. Linux Mint 12 zaoferuje jednak kompromis. Zastosuje GNOME 3, ale z nakładką MGSE (Mint GNOME Shell Extensions), która pozwoli z niego korzystać jak z tradycyjnego pulpitu (patrz zrzut ekranu poniżej).

Zobacz również:

  • Python najbardziej popularnym językiem programowania
Linux Mint 12 ze specjalnie dostosowanym interfejsem GNOME 3

Linux Mint 12 z GNOME 3 i MGSE

Nakładkę MGSE będzie można w każdej chwili wyłączyć i korzystać z tradycyjnego interfejsu GNOME 3. Pozwoli ona również na samodzielne dostosowanie, które jej elementy mają zostać uruchomione. To da szansę na stworzenie własnego interfejsu, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Linux Mint 12 Lisa powinien ukazać się już niedługo. Jest oparty na }}Ubuntu i ukazuje się zwykle około miesiąca po jego kolejnych wersach. Co ciekawe ostatnie wydania tego systemu nie przypadły do gustu wszystkim jego użytkowników i zauważalne jest ich przechodzenie do Minta. Według serwisu DistroWatch, wyprzedził on Ubuntu i jest najpopularniejszą obecnie dystrybucją Linuksa.