Linux Mint dostanie interfejs GNOME 3

Ubuntu postawiło na kontrowersyjny interfejs Unity, jednak Linux Mint, który bazuje na dystrybucji firmy Canonical wcale nie ma zamiaru iść w tym samym kierunku. Przez wielu jest on uważany za Linuksa najbardziej przyjaznego użytkownikowi. Teraz ogłosił, że jego wersja 12 będzie nadal oparta na GNOME 2, ale otrzyma także edycję z środowiskiem graficznym GNOME 3.

GNOME 3
Linux Mint 12 Lisa zostanie wydany w listopadzie. Jego twórcy nadal mają zamiar korzystać z interfejsu GNOME 2 i nie mają zamiaru używać Unity, które doprowadziło do sporego zamieszania wśród fanów Ubuntu. Zapowiedzieli jednak, że przygotują wersję systemu z równie kontrowersyjnym środowiskiem GNOME 3.

Clement Lefebvre, założyciel i lider projektu Linux Mint mówi, że GNOME w wersji 3.2 jest już na tyle dojrzały i ma taki potencjał, że przy jego użyciu można uzyskać lepsze efekty niż przy zastosowaniu GNOME'a 2. Linux Mint ukaże się więc zarówno w wersji GNOME 3.2 jak i 2.32. Co więcej, trwają także prace nad wersją z interfejsem MATE powstałym na podstawie GNOME 2.

Zobacz również:

  • Bootcampy programistyczne - co to jest, jak wybrać kurs dla siebie i przegląd ofert
  • watchOS 7.3 dostępny! Nowa tarcza to nie jedyna nowość.

Unity budzi skrajne emocje, a interfejs GNOME 3 też nie jest powszechnie lubiany. Sam twórca Linuksa, Linus Torvalds nazwał go strasznym bałaganem. Oba środowiska częściowo rezygnują z tradycyjnego układu pulpitu i kierują się do rozwiązań lepiej znanych z systemów mobilnych.

Mimo to, wiele dystrybucji przesiada się właśnie na te środowiska graficzne. Sytuacja Linuksa przypomina więc trochę tę związaną z Windows 8, który także wprowadza zupełnie nowy i kontrowersyjny interfejs Metro.