Linux Mint tworzy nowy interfejs Cinnamon

Popularne dystrybucje Linuksa stosują dzisiaj środowiska graficzne Unity i GNOME 3 (Shell) inspirowane systemami mobilnymi. Nie wszystkim to odpowiada i dlatego Linux Mint 12 wyposażono w zachowujący się bardziej tradycyjnie interfejs MGSE, który jedynie oparto na GNOME 3. Teraz twórcy Minta ogłosili jednak, że pracują nad nowym interfejsem Cinnamon.

Linux Mint - interfejs Cinnamon
Na forum Linux Mint pojawił się wątek informujący o pracach nad nowym interfejsem Cinnamon. Czytamy tam, że jest to pulpit zawierający tradycyjny układ (GNOME 2) zbudowany w oparciu o nowoczesną technologię (GNOME Shell) i wprowadzający nowe innowacyjne możliwości. Na razie jest w fazie alpha i nie ma większości funkcji, ale można go już testować.

Wrażenia użytkownika, które chce stworzyć zespół GNOME, nie są tymi, które pragniemy dostarczyć naszym użytkownikom. Istnieją ważne funkcje i komponenty, których absolutnie potrzebujemy, a ponieważ nie ma ich w GNOME Shell, to musieliśmy je dodać używając rozszerzeń MGSE - tłumaczy Clement Lefebvre, twórca systemu Linux Mint.

MGSE, czyli Mint GNOME Shell Extensions, to nakładka na GNOME 3, która sprawia, że zachowuje się on jak bardziej tradycyjny interfejs graficzny z dolnym paskiem zadań, menu aplikacji oraz ikonkami tray. Cinnamon działa podobnie jak MGSE i można się spodziewać, że ma go zastąpić w przyszłości.

Oprócz tego, Linux Mint oferuje interfejs GNOME 2.32 MATE, który powstał w celu zachowania dobrze znanych funkcji GNOME 2. Lefebvre mówi, że Cinnamon i MATE przeznaczone są dla użytkowników o różnych potrzebach i oba interfejsy będą dalej rozwijane.

_____

Źródło zdjęcia: WebUpD8.org