Linux World Expo & Conference - nagrody rozdane

Podczas tegorocznych targów Linux World Expo & Conference Europe już po raz trzeci przyznano nagrody Linux New Media Award. Należą one do najbardziej prestiżowych nagród w świecie Linuksa i projektów Open Source. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. dystrybucja Skolelinux (Najlepsza Nowa Dystrybucja) oraz system dźwięku JACK (Najlepsze rozwiązanie Multimedialne). Nagroda Specjalna - za wyjątkową promocję i zasługi dla systemu Linux oraz rozwiązań Open Source - przyznana została Fundacji na rzecz Wolnej Infrastruktury Informacyjnej.

W jury zasiadło ponad 100 osób, zarówno twórców związanych z systemem operacyjnym Linux, jak i specjalistów z branży IT, wśród których znaleźli się m.in. Jon 'Maddog' Hall (dyrektor wykonawczy Linux International), Martin Michlmayer (lider projektu Debian), Alan Cox (programista kernela), Bruce Perens (guru ruchu Open Source), Hong Feng (Free Software Foundation China), Klaus Knopper (projekt Knoppix), czy Gael Duval (system Mandrake). W tym roku jury oceniło 72 projekty, produkty i organizacje w dziesięciu kategoriach.

Wśród nich znalazły się zarówno sprawdzone, cieszące się olbrzymią popularnością aplikacje (np. Mozilla Mail, Kmail, Mplayer), jak i zupełnie nowe produkty (np. dystrybucja Ubuntu Linux). Oprócz oprogramowania oceniano również notebooki, projekty zwiększające wsparcie dla sprzętu oraz najbardziej przyjazne dla systemu Linux drukarki.

Giganci i nowicjusze

Skolelinux

Skolelinux

Za najlepszą nową dystrybucję systemu uznano Skolelinux. Oparty na Debianie projekt edukacyjny, przeznaczony głównie dla szkół i ośrodków uniwersyteckich, zawiera zarówno zestaw przydatnych programów edukacyjnych, jak i narzędzia sieciowe skonfigurowane dla potrzeb instytucji oświatowych. Najlepszą dystrybucją przeznaczoną dla początkujących okazała się dystrybucja SUSE firmy Novell.

Społeczność doceniona

Po raz trzeci przyznano również Nagrodę Specjalną za wyjątkową promocję i zasługi dla systemu Linux oraz rozwiązań Open Source. Jako że decydują o niej osoby aktywnie działające dla ruchu Open Source i zasłużone, może być ona prawdziwym powodem do dumy dla każdego z laureatów. W 2002 r. Nagrodę specjalną otrzymała firma IBM, m.in. za wielomilionowe inwestycje w badania i rozwój oprogramowania dla systemu Linux. Rok później nagroda powędrowała do Free Software Foundation za nieustającą promocję wolnego oprogramowania.

W tym roku nagrodę przyznano koalicji Eurolinux/FFII (Fundacja na rzecz Wolnej Infrastruktury Informacyjnej). Celem tego stowarzyszenia jest propagowanie umiejętności przetwarzania danych, wspieranie rozwoju sfery informacji publicznej w oparciu o prawo autorskie, wolną konkurencję i otwarte standardy. Ostatnio stowarzyszenie najbardziej znane jest z protestów przeciwko wprowadzeniu zmian prawnych dopuszczających możliwość patentownia oprogramowania. Co ciekawe, wśród nominowanych znalazły się również miasto Monachium, rząd Brazylii oraz China Open Source Software Promotion Alliance, które nie tylko promują, ale i wprowadzają rozwiązania Open Source w swoich krajach.

Nagrody w kategorii multimediów i programów pocztowych trafiły do uznanych już twórców. Najlepszym rozwiązaniem multimedialnym okazał się system dźwięku JACK, najlepszym programem tego typu - Mplayer, odtwarzacz multimedialny, umożliwiający m.in. odtwarzanie bodaj wszelkich znanych plików wideo.

Mutt

Mutt

Nagrodą dla najlepszego klienta pocztowego podzielili się programiści odpowiedzialni za Kontact/KMail ze środowiska graficznego KDE oraz twórcy programu Mutt. Kontact/KMail to projekt integrujący klienta pocztowego z organizerem, notatkami i kalendarzem, Mutt jest z kolei programem działającym w trybie tekstowym. Werdykt jury świadczy zatem o tym, że "stare", konsolowe rozwiązania wciąż mają się dobrze i zyskują uznanie użytkowników. Nagrodę dla najlepszej bazy danych otrzymali twórcy PostgreSQL.

Więcej informacji

http://www.linuxnewmedia.com/Award_2004/en


Zobacz również