Linux XP Desktop - system PRAWIE jak Ubuntu

Przeciwnicy Linuksa muszą przyznać, że nawet firma Krzak i S-ka może pobrać z Internetu dowolną dystrybucję systemu spod znaku pingwina, zmienić w niej jedno logo i rozpowszechnić jako własny, unikalny, najnowocześniejszy system operacyjny. Wniosek z tego taki, że Linux jest systemem całkiem dojrzałym i bez większych problemów może konkurować z najnowocześniejszymi systemami Microsoftu. Istnieją jednak dystrybucje, które nie do końca wiadomo, po co powstały ani czemu mają służyć. Jednią z nich wydaje się być Linux XP - system niby dobry, niby nowoczesny, ale... No właśnie, to nieszczęsne "ale".

Linux XP Desktop - system PRAWIE jak Ubuntu
Zanim przejdziemy do opisu dystrybucji, garść technikaliów: system powstaje w Rosji na bazie Red Hata i Fedory Core. Początkowo projektowano go z myślą wyłącznie o Rosjanach, jednak obecnie jego deweloperzy zdecydowali się na udostępnienie również wersji międzynarodowej ("International version"). Nazwa systemu nawiązująca do Windows XP sprawiła, że w ciągu ok. miesiąca przesunął się w rankingu Distrowatch.com z pozycji 90 na 38 (stan na 29.09).

Linux XP w testowanej przez nas wersji 2006 Service Release 2 wykorzystuje kernel 2.6.15, gcc 3.4.4, GNOME 2.8.0. Ogólnie pakiety znajdujące się w dystrybucji są raczej stare, dla przykładu: Firefox to 1.0.8, Evolution 2.0.3, Nautilus 2.8.1, X.org 6.9.0 - wygląda na to, że od momentu premiery edycji 2006 (która miała miejsce w grudniu zeszłego roku), deweloperzy skupili się bardziej na upodobnianiu systemu do Windows XP i budowaniu marketingowej otoczki wokół systemu.

System rozpoznaje większość kart dźwiękowych i graficznych, ale np. z uporem maniaka twierdzi, że maksymalna obsługiwana przez komputer rozdzielczość to 800 x 600. Dopiero ręczna modyfikacja xorg.conf sprawiła, że "przyznał nam rację" w kwestii rozdzielczości 1024 x 768 i wyższych.

Linux XP - unikalny?

Zerknijmy na witrynę dystrybucji. Jej twórcy gwarantują, że nie jest ona wrażliwa na zagrożenia w rodzaju wirusów i spyware, głównie za sprawą jej prostoty.

System ma być wygodny w zarządzaniu, ba, dysponuje ponoć "najbardziej przyjaznym dla użytkownika interfejsem, jaki kiedykolwiek powstał dla Linuksa".

Linux XP Desktop - system PRAWIE jak Ubuntu

Panel sterowania dystrybucją


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: