Linux będzie najpopularniejszym systemem na świecie?

Zdaniem specjalistów z ABI Research, Linux stanie się dominującym systemem operacyjnym na urządzeniach przenośnych wykorzystywanych do surfowania w Sieci (MID-ach). W 2013 roku ma być sprzedawany na 50 milionach MID-ów rocznie.

Powszechnie wiadomo, że Windows to najpopularniejszy system na komputerach stacjonarnych. Jednak analitycy z ABI Research utrzymują, że w MID-ach wygra raczej Linux pod postacią Moblina, LiMo czy Maemo (patrz artykuł: "Intel wybiera Fedorę zamiast Ubuntu").

Specjaliści twierdzą, że MID-y to rynek, na którym nie ma mowy o historycznym bagażu. Nie pojawił się też producent, który stałby się potentatem dzięki wcześniejszemu startowi. W takich warunkach Linux ma olbrzymie szanse, by zaistnieć na lwiej części urządzeń.

Już teraz Nokia aktywnie promuje Maemo, Intel intensywnie pracuje nad Moblinem, a Limo Foundation nad przystosowaniem LiMo do możliwości sprzętu o nieco innych parametrach niż telefony komórkowe. Wszystkie te systemy mają doskonały stosunek możliwości do ceny w porównaniu do Windows Mobile Microsoftu.

Dodatkowe informacje: "Linux to Take Lion's Share of Mobile Internet Devices Market - Analysts"