Linux: będzie wersja 2009.1 zamiast 2.7.1?

Na portalu Kerneltrap pojawił się interesujący artykuł dotyczący numerów kolejnych wersji Linuksa. Zgodnie z zacytowanymi w treści wypowiedziami Linusa Torvaldsa obecna numeracja operuje dość dużymi liczbami po drugim przecinku, dlatego niewykluczone, że wkrótce pojawi się nowy model oznaczania kolejnych wydań w rodzaju ROK.MIESIĄC.

Już w 2004 roku zrezygnowano z modelu, w którym na zmianę pojawiały się wydania niestabilne (np. 2.1.x, 2.3.x itp.) oraz stabilne (2.2.x, 2.4.x itp.). W chwili obecnej wersje niestabilne "przytrafiają się" pomiędzy kolejnymi Linuksami 2.6.x, które z założenia powinny gwarantować pełną przewidywalność (patrz też artykuł "Kernel 2.6.26 - nowość, ale bez szaleństw").

Jednak Torvalds zastanawia się nad porzuceniem również obecnego sposobu numerowania. Jego zdaniem publikacja kolejnych wersji sprawi, że w końcu przestaniemy odróżniać zbyt duże liczby.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Dlatego twórca Linuksa zastanawia się nad innymi sposobami oznaczania wydań Linuksa. Myśli o numeracji wykorzystującej rok i miesiąc (np. 2008.7 zamiast 2.6.26) albo zwiększaniem pierwszej liczby co dekadę, środkowej - co rok, a najmniejszej wraz z kolejnymi premierami.

Warto zajrzeć: "Kernel Release Numbering Redux" (w języku angielskim)