Linux czy Windows - kto wygra?

Na stronach IDG.pl od kilku dni trwa sonda (i jednocześnie - gorącą dyskusja pomiędzy użytkownikami), dotycząca przyszłości systemów operacyjnych. W sondzie pytamy o to, jaki system operacyjny będzie dominował w roku 2010. Jak na razie wygrywa Linux - mimo, że dziś z systemu tego korzysta zaledwie ok. 1% polskich internautów, zaś na rynku OS'ów niepodzielnie króluje Windows.

Z danych udostępnianych przez firmę Gemius za pośrednictwem serwisu http://www.ranking.pl wynika, że w ciągu ostatnich trzech tygodni wśród polskich internautów najpopularniejsze były systemy z rodziny Windows - 95, 98, Me, NT, 2000 i XP - stanowiły one aż 98,4% wszystkich wykorzystywanych przez polskich internautów OS'ów. Z systemów z rodziny Linux korzystało w tym czasie zaledwie 1,3% polskich użytkowników Internetu.

W naszym głosowaniu wzięło już udział blisko 1200 osób - co ciekawe, większość z nich, bo aż 45,3%, stwierdziło, iż w 2010 r. dominującym systemem operacyjnym będzie Linux. Niewiele mniej - 41,3% - twierdzi, że dominować będzie seria Windows, zaś 11% uczestników ankiety orzekło, że wiodącym OS'em będzie w tym czasie system inny niż dwa wymienione powyżej. Poniżej prezentujemy aktualne wyniki ankiety (z czwartku 19.02.04, godz. 12.25) - gorąco zachęcamy też do wzięcia udziału w głosowaniu i wyrażeniu swojego zdania poprzez komentarze.

Wyniki ankiety

Wyniki ankiety

Przyłącz się do dyskusji i zagłosuj w naszej sondzie: http://www.idg.pl/sonda/227.html

O skomentowanie powyższych wyników poprosiliśmy Andrzeja Jarosza, szefa IDC Poland. Zdaniem naszego rozmówcy, tak dobry wynik Linuksa może świadczyć o tęsknocie użytkowników za jakąś "nową jakością" w sektorze systemów operacyjnych ."Wielu użytkowników liczy na to, że Linux będzie przede wszystkim zdecydowanie tańszy i bardziej bezpieczny od produktów Microsoftu. Warto zauważyć tu pewną zmianę nastawienia. Skoro tak duża grupa użytkowników skłonna jest "zaufać" Linuksowi, to świadczy to tym, że w ich świadomości system ten stał się poważnym konkurentem dla Windows - podczas gdy jeszcze niedawno Linux postrzegany był jedynie jako OS dla entuzjastów i najbardziej zaawansowanych użytkowników." - zauważa Andrzej Jarosz. Według szefa IDC Poland, dzisiejszy udział Linuksa w polskim rynku systemów operacyjnych może wynosić nawet ok. 5% - stosunkowo niski udział w rynku oprogramowania desktopowego rekompensuje tu dużo wyższa popularność w sektorze serwerów - tłumaczy A. Jarosz.

Więcej sond:

http://www.idg.pl/sonda/


Zobacz również