Linux dla gitarzystów? Całkiem możliwe!

W Internecie od dawna krążą dziesiątki programów muzycznych dla systemu Windows, stworzonych z myślą o młodych entuzjastach sześciu strun. W związku z ciągłym wzrostem popularności systemów alternatywnych postanowiłem sprawdzić, jak wiele przydatnych aplikacji tego typu uda mi się odnaleźć w świecie Linuksa. Niszowość zarówno samego tematu, jak i platformy systemowej sprawiły, iż wybór był znacznie uboższy niż w przypadku programów dla produktu Microsoftu. Mimo to, znalazłem kilka narzędzi wartych polecenia, które z pewnością zadowolą każdego początkującego gitarzystę.

Strojenie

Nauka gry na nienastrojonym instrumencie nie ma najmniejszego sensu. Dla tych, którzy nie potrafią jeszcze dobrze stroić ze słuchu, bądź nie posiadają elektronicznych stroików, powstały tunery komputerowe. Ze znalezieniem ich nie było większego problemu, bowiem nie są to aplikacje bardzo skomplikowane oraz są przydatne dla każdego muzyka.

Zebra Tuner to chromatyczny tuner muzyczny, zaprojektowany z myślą o gitarzystach. Program porównuje częstotliwości dźwięku przechwyconego z mikrofonu, bądź wzmocnionego sygnału instrumentu elektrycznego, z wcześniej zdefiniowanymi dźwiękami. Rezultat pomiaru jest dynamicznie wyświetlany w postaci graficznej i tekstowej. Narzędzie wyróżnia się możliwością ustawienia określonej liczby niezależnych od siebie wskaźników, które mogą przedstawiać, na przykład, każdą ze strun gitary. Takie rozwiązanie znacznie pomaga w szybkim rozpoznaniu nieprawidłowych dźwięków. Wszystko to połączone jest z niezwykle prostym w obsłudze interfejsem. Zebra Tuner, chociaż niezwykle funkcjonalny, nie jest wystarczająco zoptymalizowany, aby pracować na słabszych maszynach. W przypadku wykorzystania więcej niż sześciu wskaźników wymagany jest procesor z zegarem o częstotliwości przynajmniej 1GHz. Aplikacja jest w całości napisana w języku Java.

Zebra Tuner

Zebra Tuner

Guitar Tuner to alternatywa dla Zebra Tuner, aczkolwiek w tym przypadku działanie aplikacji jest jeszcze prostsze. Program wyświetla jedynie wybraną notę wraz z odpowiadającą jej częstotliwością oraz częstotliwość przechwyconego dźwięku. Niestety, takie rozwiązanie oznacza więcej czynności, które należy wykonać w czasie strojenia instrumentu. Mimo to Guitar Tuner bez wątpienia dobrze spełnia powierzone mu zadanie, a praca z miłym dla oka interfejsem zaprojektowanym przy pomocy Gtk+ 2.8 jest przyjemna.

Guitar Tuner

Guitar Tuner