Linux dla grafików

Nie od dziś wiadomo, że Linux nadaje się do różnorakich zastosowań. Nie trzeba nawet specjalnie konfigurować systemu, zmieniać go w zależności od potrzeb czy upodobań - można bowiem zaopatrzyć się w gotową, specjalistyczną wersję systemu przeznaczoną, np. dla programistów, miłośników gier, czy multimediów. Teraz doczekaliśmy się również dystrybucji przeznaczonej do zastosowań graficznych.

Grafpup Linux 1.0.2 RC1 (nazwa kodowa "pheonix") oparty jest na mniej popularnej, niewielkiej dystrybucji Puppy Linux, a przeznaczony jest głównie dla wszystkich zajmujących się profesjonalnie i amatorsko grafiką. Grafpup również nie imponuje rozmiarami. Na bootowalnej płycie LiveCD zajmuje zaledwie 75 MB. Imponuje natomiast ilością i jakością dostarczanego oprogramowania.

W skład dystrybucji wchodzą m.in. program do grafiki bitmapowej GIMP w wersji 2.2.10, z zestawem dodatkowych wtyczek (CMYK, RAWphoto, webotine), aplikacja typu DTP Scribus 1.2.4, program do grafiki wektorowej Inkscape 0.43, Cinepaint do obróbki obrazu, mtPaint w najnowszej wersji, która obsługuje również animacje w formacie GIF, narzędzie do tworzenia profesjonalnych serwisów www Bluefish 1.40 ze wsparciem dla kodowania html, php, perl i innych, przeglądarka internetowa Opera 8.5, odtwarzacz multimedialny Gxine oraz edytor tekstu Ted.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa [RANKING 2022]

Grafpup jest na dodatek bardzo przyjazny użytkownikowi - oferuje tzw. kreatory, ułatwiające większość zadań czysto administracyjnych, jak obsługa napędów czy konfiguracja sieci. Przydatny jest również menadżer pakietów, ułatwiający znalezienie i instalację dodatkowych pakietów, rozszerzających możliwości systemu.

Więcej informacji: http://grafpup.com