Linux - dystrybucje desktopowe zyskują popularność

Przyszłość Linuksa jako systemu desktopowego jest przedmiotem długiej debaty. W czasie rozwoju systemów mobilnych ta dyskusja nieco osłabła, a Linux w postaci Androida robi furorę na smartfonach. Ostatnie badania firmy Net Applications pokazują jednak, że również na komputerach PC jego udziały rosną.

Linux - najpopularniejsze dystrybucje

Net Applications zbiera dane analizując odwiedziny w sieci ponad 40 000 storn internetowych. Firma ta podaje, że od sierpnia 2011 roku Linux przeżywa stały wzrost liczby użytkowników i w grudniu 2011 roku uzyskał 1,41 proc. udziałów w rynku systemów desktopowych. To ciągle niewiele, ale w czerwcu notował on tylko 0,97 procent.

Jest to zgodne z tym, co podają inne źródła. Serwis W3Counter wskazuje, że nie-Androidowe dystrybucje Linuksa miały w grudniu 2011 roku 1,64 procent udziałów w rynku. Z Windows korzysta nadal ponad 90 proc. użytkowników, a Apple zanotowało w grudniu 6,36 proc. udziałów w rynku. Wzrost, jaki osiągnął Linux, jest jednak dobrą prognozą na przyszłość.

Obecnie najpopularniejszymi dystrybucjami są Linux Mint, Ubuntu, Fedora, openSUSE i Debian. Wszystkie są bardzo dobrymi systemami operacyjnymi, a większość z nich jest prosta w obsłudze. Czy rok 2012 będzie należał do Linuksa? Nie należy spodziewać się wielkiego wzrostu popularności darmowego systemu, ale jego dalsze, stopniowe zdobywanie rynku nie jest wykluczone.

O Linuksie zrobiło się ostatnio głośno, gdyż na nim oparty jest popularny system mobilny Android. Na targach CES 2012 firma Canonical zaprezentowała natomiast system Ubuntu TV dla inteligentnych telewizorów. Pomimo braku wyraźnego sukcesu na rynku desktopowym, 20-lecie Linuksa można uznać za udane.