Linux i Mac OS rosną coraz szybciej

Microsoft nadal dominuje na rynku systemów operacyjnych. Jednak to Linux i Mac OS najszybciej rozwijały się w 2010 roku.


Dochody na rynku systemów operacyjnych wyniosły w ubiegłym roku 30,4 mld dolarów. Jak donosi firma Gartner jest to o 7,8 proc. więcej niż w 2009 roku. Wiodącą pozycję utrzymuje Microsoft, którego systemy Windows kontrolują obecnie 78,6 proc. rynku.

Co szczególnie ciekawe, mimo przewagi Windows, szybko rozwijają się systemy Linux i Mac OS. Rosną nie tylko w segmencie serwerowym, ale także w tym skierowanym do końcowych użytkowników.

Zobacz również:

  • Windows 365 - od dzisiaj system działa jako płatna usługa
  • System Windows 11 i wszystko co o nim wiemy!

iPhone robi reklamę Mac OS?

W segmencie klienckim najszybciej rozwija się Mac OS. System operacyjny Apple zarobił w 2010 r. 520 mln dolarów, czyli o 15,8 proc. więcej niż w poprzednim roku. Miało na to wpływ duże zainteresowanie notebookami z serii MacBook, ale też mobilnymi produktami firmy.

- Ciągłe innowacje Apple na rynku smartfonów i tabletów zwiększyły także sprzedaż innych urządzeń firmy. W przyszłości będą one dalej napędzać koniunkturę dla Mac OS - tłumaczą analitycy Gartnera.

Potężny Red Hat

Rynek systemów operacyjnych dla serwerów wzrósł w ubiegłym roku o 5,7 proc.. Najszybciej rozwijają się otwarte platformy korzystające z jądra Linux.

Rok 2010 był szczególnie udany dla komercyjnej dystrybucji Red Hat, skierowanej do firm i przedsiębiorstw. Dochody z wersji Red Hat Enterprise Linux wzrosły o 18,6 proc. do 592 mln dolarów w ubiegłym roku. W tym samym czasie serwerowe platformy z rodziny Windows wzrosły o 7,5 proc..

Realna alternatywa

Istnieje coraz więcej dystrybucji Linuksa, które mogłyby stać się konkurentami dla Windows 7 na "pecetach". Najważniejsza z nich, czyli Ubuntu, została niedawno wydana w przełomowej wersji "Natty Narwhal" (11.04), która zachwyca prostotą obsługi, nowym interfejsem użytkownika i centrum oprogramowania, w którym na bieżąco można aktualizować posiadane aplikacje.