Linux ładniejszy niż Vista


Ścieżka druga, polecana: instalacja z dodatkowych repozytoriów

Przedstawimy teraz sposób, w którym wykorzystamy paczki z programami stworzone przez Trevino - metoda zyskała powszechną akceptację i w redakcyjnych testach Ubuntu 7.04 dawała najlepsze rezultaty. Uruchom Aplikacje | Akcesoria | Terminal, a w nim wpisz:

Linux ładniejszy niż Vista

"Efekt wodny" powinno się oglądać w rzeczywistości. "Unieruchomiony" za pomocą zrzutu ekranowego wygląda mało ciekawie.

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Usuń znaki # na początku linii wiersza 35. i 36. oraz dopisz na jej końcu (nie zapomnij o [Enter] po ostatniej linii):

debhttp://download.tuxfamily.org/3v1deb feisty eyecandy

deb-srchttp://download.tuxfamily.org/3v1deb feisty eyecandy

Zamknij i zapisz plik. W otwartym Terminalu wydaj polecenie:

sudo apt-get remove compiz-core desktop-effects

A teraz już z górki. Wpisz:

wgethttp://download.tuxfamily.org/3v1deb/DD800CD9.gpg -O- | sudo apt-key add -

sudo apt-get update

sudo apt-get install compiz compiz-fusion-*

Po zgodzie na zainstalowanie zależności otrzymasz paczkę ze wszystkimi niezbędnymi wtyczkami. Wtedy wystarczy już tylko wydać polecenie emerald -replace & lub compiz -replace -c emerald &. Gdyby okazało się, że obramowania okien się nie wyświetlają, skorzystaj jeszcze z polecenia sudo apt-get install emerald.

Raj dla oczu

Linux ładniejszy niż Vista

Z Emeraldem twój pulpit będzie prawie taki, jak Visty. Do pełnego efektu brakuje dystrybuowanych z systemem nowych czcionek - z niektórych nie wolno korzystać bez licencji na Windows.

Jesteś przygotowany na iluminację, która zmieni twój sposób postrzegania świata? Wejdź do System | Preferencje | CompizConfig Settings Manager (uwaga: w Ubuntu 7.10 nazwa może być zmieniona). Naszym zdaniem, powinieneś aktywować przynajmniej te opcje:

karta General | Desktop - Opacity, żeby włączyć przezroczystość okien podczas ich przenoszenia.

Desktop Wall i Expo, żeby uruchomić "ścianę" wyświetlającą wszystkie pulpity (efekt dużo ładniejszy niż Kostka pulpitu). Spróbuj teraz skorzystać z kombinacji [Win E] - rewelacja, prawda?

General | Effects - Efekt wodny, żeby na pulpicie pojawiały się fale, jak po wrzuceniu kamienia do wody. Gwarantujemy, że w Windows niczego podobnego nie osiągniesz.

General | Effects | Animations - dwa najładniejsze efekty to Burn i Beam up. Jeżeli lubisz system operacyjny Apple, przyjrzyj się też efektom zaznaczenia Magic Lamp.

Linux ładniejszy niż Vista

Czwarta wersja KDE pojawi się zarówno w wersji do Linuksa, jak i Windows. Czyżby już wkrótce Aero miało pójść w odstawkę jako najmniej efektowne?

General | Extras - Windows Previews da ci podgląd zminimalizowanych okien po najechaniu na nie kursorem myszy. Ta opcja połączona z przezroczystymi oknami i ozdobnikami Emeralda wystarczy, żeby pulpit Linuksa bardzo upodobnił się do Visty.

Z resztą opcji poeksperymentuj, na pewno się opłaci. W końcu przyjemniej jest obserwować efekty własnej pracy, niż czytać, jak bawią się inni.

A jeśli się nie uda?

Jeżeli twój komputer okaże się za wolny do obsługi efektów Compiza, zawsze możesz zainstalować na nim alternatywne środowisko graficzne (KDE, Xfce) albo zdecydować się na odświeżenie wyglądu GNOME. Odwiedź witrynę gnome-look.org i wybieraj do woli. Dekoracje okien znajdują się w menu GTK 2.x po lewej stronie, aplikacje wyświetlające pożyteczne informacje na pulpicie - w dziale Desklets itp.

Możesz też poczekać na KDE4, które lada dzień podniesie poprzeczkę wszystkim systemom operacyjnym na rynku, również pod względem graficznego dopracowania pulpitu.

Środowisko ma być znacznie lepiej zgrane ze sprzętem niż dotychczasowe edycje, skończą się więc błędy w rodzaju "Uaktywnij demona x, aby działał aplet y". Dwoma głównymi filarami czwartej wersji staną się: Solid, pozwalający na szybkie reagowanie na zmieniające się właściwości sprzętu (np. pojawienie się klucza USB w porcie czy odłączenie kabla sieciowego) oraz Plasma, dzięki której okna staną się przyjemniejsze dla oka, a ich przezroczystość będzie liczona w czasie rzeczywistym.

Jak pewnie się przekonałeś, aktywacja dużej liczby efektów wymaga sporej pracy (zwłaszcza na kartach ATI). Jeżeli cię to przeraża lub jeśli coś poszło źle, nie martw się. W chwili, gdy czytasz te słowa, pojawiają się na rynku Ubuntu 7.10 i openSUSE 10.3. Zainstaluj je lub uaktualnij system, a spora liczba problemów powinna zniknąć jak ręką odjął.

Miłej zabawy!

Wrześniowe głosowanie

We wrześniu bieżącego roku zdecydowano o zawarciu Compiza w nadchodzącej edycji Gutsy Gibbon (7.10) Ubuntu Linuksa. Umieszczenie go planowano już w obecnej edycji, ale projekt był na zbyt wczesnym etapie rozwoju i sprawiał wiele kłopotów grupie technicznej Ubuntu.

Mimo że nikt wśród programistów nie wątpił w przydatność oprogramowania Compiz, głosowanie było konieczne. Powodem są ciągle występujące liczne problemy natury technicznej. Jednym z najpoważniejszych jest brak sterowników do kart graficznych, które spełniają wszystkie wymagania efektów Compiza. Kłopotem są również niektóre komponenty X.org.