Linux ma już 2% rynku! Na pewno?

W serwisie digg.com trwa dyskusja na temat faktycznego udziału Linuksa na rynku użytkowych systemów operacyjnych. Dwa dni temu grupa analityczna Net Applications podała, że system ze znaczkiem pingwina zdobył już ponad 1% udziału w tym segmencie. Zaledwie dzień później W3Counter podało, że udział ten przekroczył już 2%.

Net Applications: Linux ma już 1% rynku wśród użytkowników domowych

Dwa dni temu firma analityczna Net Applications opublikowała na stronie internetowej hitslink.com krótki raport, z którego wynika, że Linux zdobył w kwietniu 1,02% rynku systemów operacyjnych użytkowników domowych.

Co więcej, okazało się, ze w ubiegłym miesiącu system odnotował 0,12-procentowy wzrost zainteresowania ze strony użytkowników. To dużo, szczególnie biorąc pod uwagę, że średnia miesięczna tego parametru wynosi około 0,02%.

Według tego samego raportu Net Applications, Windows zanotował w tym samym okresie 87,90% popularności, Mac OS - 9,73% oraz iPhone 0,55%.

Linux ma już 2% rynku! Na pewno?

Wykres Net Applications

W3Counter: Linux już na 2% komputerów domowych

Minął zaledwie jeden dzień od publikacji powyższego raportu, a w sieci pojawiła się kolejna analiza - tym razem sygnowana logiem W3Counter. W tym wypadku raport kwietniowy jest jeszcze korzystniejszy dla Linuksa. Wynika, ze niego, że system ma już 2,16% udziału w rynku.

Jednocześnie podano, że Windows XP uzyskał wynik na poziomie 70,2%, Windows Vista - 15,04%, Mac OS X - 5,31%, Widnows 2000 - 1,91%, Windows 2003 - 0,90%, Windows 98 - 0,47%, Windows ME 0,19%, Symbian - 0,12% i iPhone... 0,07%.

Linux ma już 2% rynku! Na pewno?

Wykres z W3Counter

StatCounter: Linux ma... 0,66%...

O ile powyższe zestawienia sugerują astronomiczny i wręcz niemożliwy do uzyskania wzrost zainteresowania Linuksem w ciągu ostatniej doby, to wyniki z StatCounter są już mniej optymistyczne.

Z analizy StatCounter za kwiecień wynika, że Linux cieszy się popularnością na poziomie jedynie 0,66%.

Jednocześnie z danych podanych na stronie wynika, że Windows XP zanotował wynik na poziomie 71,96%, Windows Vista - 21,51%, Mac OS X - 3,91%, Windows 2000 - 0,76% i inne systemy 1,2%

Linux ma już 2% rynku! Na pewno?

Wykres z StatCounter

Wikipedia: Linux ma 1,13% i basta!

Na stronie angielskiej Wikipedii znajduje się ciekawy wpis, który prawdopodobnie najbliżej oddaje popularność Linuksa w kwietniu 2009. Autor postanowił zbudować diagram oparty na medianie z kilku źródeł. Wytłumaczył też z czego wynikają różnice w otrzymywanych wynikach. W skrócie można wymienić takie punkty jak: różne źródła i zasięg firm analitycznych, przekłamanie w danych pozyskiwanych z przeglądarek i konkretnych stron internetowych, zabezpieczenia w komputerach, fakt, że część komputerów nie ma połączenia z siecią, wirtualizacja czy wreszcie najważniejsze - metodologia badań.

Na tej podstawie można określić, że Linux faktycznie notuje około 1,13-procentową popularność na rynku. Naturalnie generalny trend pozostaje ten sam - Windows XP dominuje (66,21%), następnie znajduje się Vista (22,53%), Mac OS X (4,95%) i Windows 2000 (1,18).

Linux ma już 2% rynku! Na pewno?

Diagram z Wikipedii

Na koniec przypominamy, że wszystkie analizy dotyczą środowiska użytkowników domowych, nie serwerowych.