Linux na Nintendo Wii? - całkiem możliwe

Grupa GameCube Linux ogłosiła, iż kilka dni temu udało im się uruchomić Linuksa na popularnej konsoli go gier Nintendo Wii. System jest jednak uruchamiany w dość niecodzienny sposób.

Uruchomienie systemu Linux na konsoli Nintendo Wii to dopiero początek. W tej chwili GameCube Linux jest praktycznie jedynie pokazem zdolności jego twórców, nie posiada nawet żadnych sterowników do urządzeń konsoli, serwera X, ani żadnych aplikacji, które znalazłyby praktyczne zastosowanie. Jest to jednak duże osiągnięcie dla programistów open source.

Ciekawe za to jest, że uruchomić Linuksa udało się poprzez zastosowanie specjalnej wtyczki Twilight Hack do gry The Legend Of Zelda. Linux uruchamiany jest poprzez wczytanie odpowiedniego wpisu w grze i rozpoczęcie rozmowy z człowiekiem zarządzającym stajnią. Po tej akcji zainicjowany zostanie system. Aby jednak w pełni skorzystać z jego możliwości potrzebny jest adapter USB Gecko.

Zobacz również:

  • Nintendo Switch Pro – data premiery, cena, specyfikacja [18.05.2022]

Więcej informacji na temat tego projektu można odnaleźć pod tym adresem. Jeżeli system będzie nadla rozwijany, być może już wkrótce pojawią się dystrybucje GNU/Linux nie tylko dla komputerów klasy PC i Sony PS3, ale też na Nintendo Wii.