Linux na komputerach Apple? To już oficjalne

W zeszłym miesiącu pojawiły się informacje o tym, że Linux Kernel 5.13 może obsłużyć procesor M1 od Apple. Czy to już odpowiedni czas na instalację Linuxa na najnowszym sprzęcie od Apple?

źródło: 9to5mac.com

Linus Torvalds potwierdził, że w tym tygodniu pojawiła się pierwsza wersja Linux Kernel 5.13 (RC), która obsługuje kilka procesorów opartych na architekturze ARM, w tym chip M1. Co to oznacza? Użytkownicy Apple na nowych urządzeniach, w końcu będą mogli uruchomić Linuxa natywnie, z ominięciem emulatorów. System będzie działał na sprzętach, które pojawią się na rynku z zainstalowanym procesorem M1, czyli MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini i iMac.

Nie do końca wiadomo jeszcze jak sytuacja będzie wyglądała w przypadku iPada. Ten sprzęt ma nieco bardziej ograniczony system oraz launcher niż komputery z rodziny Apple. Na szczegółowe informacje na ten temat musimy jeszcze poczekać.

Na początku Linux Kernel 5.13 będzie miał nieco ograniczoną funkcjonalność. Jest to spowodowane tym, że nie wszystkie sterowniki zostały jeszcze zaimplementowane. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to jeszcze ostateczna wersja, o czym może świadczyć skrót RC - Release Candidate. Oczekuje się, że oficjalne wydanie będzie dostępne między czerwcem a lipcem.

źródło: 9to5mac.com