Linux na serwerach IBM

Red Hat i IBM zapowiedziały porozumienie w sprawie utworzenia dedykowanej wersji systemu Linux, umożliwiającej pełne wykorzystanie możliwości serwerów.

Firmy IBM i Red Hat poinformowały o rozpoczęciu wspólnej produkcji dedykowanej wersji Linuxa, która pozwoli w pełni wykorzystać nowe serwery IBM. Wcześniej IBM oferował otwarty system operacyjny tylko w przypadku linii serwerów Netfinity. Nowe serwery IBM z serii eServers będą dostępne w 4 kategoriach: high-endowe modele serii Z, unixowe serii P, przeznaczone na rynek zastosowań półprofesjonalnych serii I oraz oparte na procesorach Intela serii X.

Przedstawiciele Red Hat mają nadzieję, że porozumienie stworzy możliwość do wypromowania Linuxa zarówno w wielkich korporacjach, jak i mniejszych firmach. Producent najbardziej znanej wersji Linuxa udostępnił kilka aplikacji dedykowanych dla produktów IBM, które można pobrać ze strony producenta. www.redhat.com/products/software/bundles /.

Według analityków z International Data Corporation zawarcie umowy pozwoli firmie Red Hat utrzymać 50-proc. udział w rynku sprzedaży systemów Linux do zastosowań sieciowych.


Zobacz również