Linux najlepszy dla superkomputerów

"Windows czy Linux?" - oto pytanie, które od zawsze budzi wielkie kontrowersje wśród naszych czytelników. Choć wśród użytkowników domowych kwestia ta zapewne jeszcze długo nie znajdzie ostatecznej odpowiedzi, to w przypadku superkomputerów okazuje się niemal pewna - tylko Linux.

Jay Lyman, analityk firmy The 451 Group, oznajmił na swoim blogu, że Linux jest obecnie jedynym systemem, który zyskuje na popularności w wypadku superkomputerow.

Na potwierdzenie tych słów analityk przytoczył najnowszą listę Top500, która opisuje 500 najszybszych na świecie superkomputerów. Okazuje się, że w przypadku aż 469 (czyli 93.8%) superkomputerów Linux był podstawowym lub dodatkowym systemem operacyjnym. W ubiegłym roku te same dane dotyczyły 91.8% maszyn.

Warto podkreślić, że w tym samym zestawieniu znalazły się dane dotyczące maszyn, na których Linux jest jedynym systemem operacyjnym. Okazuje się, że w "Top500" jest to aż 87.8% superkomputerów (w porównaniu do 84.6% z roku ubiegłego).

Rosnąca popularność Linuksa oznacza oczywiście pogorszenie sytuacji innych systemów. Spadek zaliczył Unix (z 6% do 4,6%) oraz systemy BSD, Mac OS X czy Windows (z 7.2% do 6.2%).

Linux rządzi, ale Microsoft jest zadowolony

Microsoft wydał krótkie oświadczenie, w którym stwierdził, że jest dumny, iż Windows HPC Server 2008 znalazł się komputerze, który zajmuje 10 pozycję w zestawieniu (zaraz za 9 maszynami działającymi na Linuksie; ciekawostka - jako jedyny z top10 znajduje się w Chinach, a nie w Stanach Zjednoczonych). Wyraźnie widać jednak, że system nie jest jeszcze gotowy by zagrozić Linuksowi w tej kategorii.

IBM Roadrunner wciąż niepokonany

Na pierwszym miejscu listy Top500 po raz kolejny znalazł się IBM Roadrunner działający na Linuksie. Przypomnijmy, że Roadrunner był pierwszym superkomputerem, który przekroczył granicę jednego petaflopa. W ostatnich testach obronił się on przed maszyną XT Jaguar, która zajmuje drugie miejsce w zestawieniu.

Lista Top500: November 2008 by Top500.org

Blog: Jay Lyman Linux - shows staying power on Top500