Linux oficjalnie wspiera Cella

W poniedziałek udostępniona została nowa wersja jądra Linuksa, oznaczona numerem 2.6.16. Co ciekawe, posiada ono między innymi wsparcie dla obsługi wielordzeniowych procesorów, takich jak na przykład Cell firmy IBM, czy UltraSparc T1 Sun Microsystems.

Wsparcie dla procesora Cell oznaczać może, że IBM (który ma zamiar budować systemy serwerowe w oparciu o te procesory) będzie miał łatwiejszy start ze sprzymierzeńcem w postaci open-source'owego Linuksa. Jednak nie tylko on zyska na nowych funkcjach zawartych w jądrze. Teraz także firma Sun Microsystems może się pochwalić, że system z pingwinem bez problemów pracuje na jej nowym, ośmiordzeniowym procesorze UltraSparc T1 "Niagara". Pomimo, że większość komputerów firmy Sun pracuje nadal pod kontrolą Solarisa, to firma chce także stworzyć mocne wsparcie dla "otwartego" Linuksa.

Nowe jądro zawiera podsystem plików SPU (synergistic programming unit), dzięki któremu oprogramowanie może kontrolować i komunikować się z rdzeniami procesora, co znacznie ułatwi pisanie aplikacji wykorzystujących możliwości wielordzeniowych procesorów. Do wersji 2.6.16 dodano także Oracle Cluster File System - moduł zarządzający współdzieleniem danych pomiędzy grupę serwerów.

O procesorze Cell pisaliśmy już między innymi w artykule "Cell - wielordzeniowy, wielowątkowy, miniaturowy", natomiast o planach IBM dotyczących uruchomienia na nim Linuksa w "Linux na procesorze Cell".