Linux oszczędza energię na platformach Intela

Intel kilka dni temu oficjalnie zapowiedział powstanie nowego projektu o nazwie The Less Watts. Programiści, którzy zostali do niego przydzieleni będą pracować nad dostosowaniem technologicznym platform Intela do systemów *niksowych, co ma zaowocować znacznie zmniejszonym poborem energii.

The Less Watts jest bardzo podobny do rozpoczętego w tym roku przez Linux Foundation projektu Green Linux Initiative. Intel pragnie już w następnym roku wprowadzić do swoich produktów nowe technologie innowacyjnego projektu. Profity z nich mają odczuć przede wszystkim duże korporacje korzystające z serwerów, których sercem jest system Linux. Wraz z nowymi rozwiązaniami technicznymi, projekt rozwija również odpowiednie aplikacje dla platform mobilnych. Przykładami mogą być: PowerTOP (narzędzie Linux, zmniejszające ogólny pobór prądu), QoS (umożliwia wykorzystanie bardziej "inwazyjnych" opcji oszczędzania energii), Linux Battery Life Toolkit (monitoring pracy systemu Linux podczas stanu uśpienia) oraz Linux Kernel Enhancements (czyli po prostu modyfikacje jądra, które zmniejszą pobór energii).

Projekt posiada własną stronę LessWatts.org, na której znajduje się wiele przydatnych informacji o zarzadzaniu poborem energii w systemach Linux i przydatne porady. Znajdują się tam także aplikacje, które mogą pomóc w jeszcze lepszym dostosowaniu dystrybucji do platform mobilnych.