Linux prosto z płyty

MandrakeMove, dystrybucję Linuksa uruchamianą bez instalacji z bootowalnej płyty CD, przygotowuje firma MandrakeSoft. Prace dobiegają końca, system już teraz można pobrać w wersji Release Candidate.

MandrakeMove mieści się na jednej płycie, można go przenosić i uruchamiać w dowolnym miejscu. Istotne jest przy tym, że po uruchomieniu systemu płytę można wyjąć z napędu, a na jej miejscu umieścić inny krążek. Własne ustawienia konfiguracyjne i dokumenty można również zabrać ze sobą na kluczu USB, z którego zostaną odczytane przez system (dane te mogą być przechowywane w zaszyfrowanej formie).

Dystrybucję MandrakeMove oparto na Mandrake 9.2. Zawiera komplet aplikacji umożliwiających edycję dokumentów (także w formatach pakietu MS Office: XLS, DOC, PPT), korzystanie z Internetu czy odtwarzanie plików dźwiękowych i wideo. Dołączono również zestaw aplikacji dla najmłodszych - programów edukacyjnych i gier.

MandrakeMove można pobrać bezpłatnie w wersji Realease Candidate. Nie jest to wersja finalna, m.in. producent nie zaimplementował w niej jeszcze funkcji odczytu danych z klucza USB. Gotowy produkt w wersji pudełkowej będzie dostarczany wraz z kluczem USB 128 lub 256 MB. System jest dostępny w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim, brak wersji polskiej. Do poprawnego działania potrzebuje minimum procesora Pentium II lub AMD Duron i 128 MB RAM. Komputer nie musi mieć twardego dysku.

http://www.mandrakesoft.com

Cena: 70 USD


Zobacz również