Linux równie przyjazny jak Windows XP?

Linux, do tej pory postrzegany głównie jako system operacyjny dla zapaleńców i zastosowań profesjonalnych, jest prawie tak samo prosty i "przyjazny" w obsłudze jak najnowszy system Microsoftu - Windows XP. Do takich wniosków doszli autorzy raportu, opublikowanego przez niemiecką firmę konsultingową Relevantive AG.

Linux równie przyjazny jak Windows XP?
Przygotowanie raportu jest konsekwencją coraz większej popularności systemu spod znaku pingwina wśród naszych zachodnich sąsiadów - w ostatnim czasie wiele instytucji rządowych "przesiadło" się tam z produktów Microsoftu na różne wersje systemu Linux.

Opracowanie jest porównaniem łatwości obsługi systemów Windows XP z SuSE Linux Professional 8.2 (z interfejsem graficznym KDE 3.1.2). Pracownicy Relevantive sprawdzili, jak dwie grupy użytkowników wykonują zarówno proste, jak i bardziej złożone zadania w różnych systemach operacyjnych. Składały się one z użytkowników w wieku od 25 do 55 lat, którzy co, prawda, posiadali pewne umiejętności z zakresu obsługi komputerów, lecz nie mieli żadnego doświadczenia w pracy z obydwoma testowanymi OS'ami. Poproszono ich o wykonywanie prostych czynności - zarządzanie plikami, kopiowanie płyt CD, tworzenie dokumentu tekstowego czy wysyłanie poczty elektronicznej. Jedna grupa testowała system Windows, druga - Linux.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Badanie wykazało, że większość zadań użytkownicy testujący Linuksa wykonali równie łatwo, jak osoby korzystające z Windows XP. Okazało się np, że na wykonanie przygotowanego na potrzeby badania pakietu zadań użytkownicy Linuksa potrzebowali 44,5 minuty, zaś użytkownicy Windows XP - 41,2 minuty. Co więcej, aż 80% osób testujących Linuksa powiedziało po badaniu, że wystarczyłby im tydzień do pełnego opanowania niezbędnych do ich pracy funkcji systemu (tak samo twierdziło 85% testerów Windows XP).

Windows XP zdecydowanie triumfował tylko w jednej kategorii - 100% użytkowników przyznało, że bardzo podoba im się intefejs systemu. To samo o Linuksie powiedziało "jedynie" 83% testujących.

Więcej informacji (m.in. pełna wersja raportu):

http://www.relevantive.de