Linux równie przyjazny jak Windows XP?

Linux, do tej pory postrzegany głównie jako system operacyjny dla zapaleńców i zastosowań profesjonalnych, jest prawie tak samo prosty i "przyjazny" w obsłudze jak najnowszy system Microsoftu - Windows XP. Do takich wniosków doszli autorzy raportu, opublikowanego przez niemiecką firmę konsultingową Relevantive AG.

Przygotowanie raportu jest konsekwencją coraz większej popularności systemu spod znaku pingwina wśród naszych zachodnich sąsiadów - w ostatnim czasie wiele instytucji rządowych "przesiadło" się tam z produktów Microsoftu na różne wersje systemu Linux.

Opracowanie jest porównaniem łatwości obsługi systemów Windows XP z SuSE Linux Professional 8.2 (z interfejsem graficznym KDE 3.1.2). Pracownicy Relevantive sprawdzili, jak dwie grupy użytkowników wykonują zarówno proste, jak i bardziej złożone zadania w różnych systemach operacyjnych. Składały się one z użytkowników w wieku od 25 do 55 lat, którzy co, prawda, posiadali pewne umiejętności z zakresu obsługi komputerów, lecz nie mieli żadnego doświadczenia w pracy z obydwoma testowanymi OS'ami. Poproszono ich o wykonywanie prostych czynności - zarządzanie plikami, kopiowanie płyt CD, tworzenie dokumentu tekstowego czy wysyłanie poczty elektronicznej. Jedna grupa testowała system Windows, druga - Linux.

Badanie wykazało, że większość zadań użytkownicy testujący Linuksa wykonali równie łatwo, jak osoby korzystające z Windows XP. Okazało się np, że na wykonanie przygotowanego na potrzeby badania pakietu zadań użytkownicy Linuksa potrzebowali 44,5 minuty, zaś użytkownicy Windows XP - 41,2 minuty. Co więcej, aż 80% osób testujących Linuksa powiedziało po badaniu, że wystarczyłby im tydzień do pełnego opanowania niezbędnych do ich pracy funkcji systemu (tak samo twierdziło 85% testerów Windows XP).

Windows XP zdecydowanie triumfował tylko w jednej kategorii - 100% użytkowników przyznało, że bardzo podoba im się intefejs systemu. To samo o Linuksie powiedziało "jedynie" 83% testujących.

Więcej informacji (m.in. pełna wersja raportu):

http://www.relevantive.de