Linux - start w niecałe 3 sekundy!

Japońska firma Lineo zaprezentowała technologię Warp 2, dzięki której Linux uruchamia się w zaledwie 2,97 sekundy. Mechanizm Warp 2 ma łączyć w sobie wszystkie zalety usypiania i hibernacji systemu operacyjnego.

Lineo to japońska firma pracująca nad dystrybucjami Linuksa stosowanymi w systemach zintegrowanych. Jak deklarują jej przedstawiciele, dzięki technologii Warp 2 przypominającej funkcję "usypiania na dysk" (ang. suspend-to-disk), Lineo udało się uruchomić Linuksa w ciągu zaledwie 2,97 sekundy. Czyżby zatem miały się sprawdzić niezwykle optymistyczne prognozy Ziemlina dotyczące dominacji Linuksa nad Windows?...

Warp 2 od środka

Warp 2 składa się z bootloadera, jądra Linuksa oraz specjalnego "sterownika hibernacji". W chwili, gdy użytkownik zechce przełączyć system w stan hibernacji, sterownik odczytuje zawartość pamięci RAM i przenosi ją do pamięci flash (kompresując w razie potrzeby).

W momencie wybudzania cała operacja przebiega w odwrotnym kierunku: sterownik dba, by dane przechowywane w układach flash trafiły do RAM-u. Jak podaje producent, w wypadku komputerka wyposażonego w procesor kompatybilny z ARM11 (Freescale i.MX31L) taktowany częstotliwością 400 MHz czas uruchamiania systemu z użyciem Warp 2 wyniósł 3,17 sekundy.

Bez opracowanej przez Lineo technologii oprogramowanie ładowało się do pamięci przez 31,11 sekund.

W testach wykorzystano pamięci NAND. Badana dystrybucja Linuksa składała się z jądra, Xorga, twma, xlogo i trzech xterminali i zajmowała 18,3 MB pamięci. Po włączeniu kompresji czas ładowania wydłużył się do 3,17 sekundy, ale zawartość RAM-u udało się skompresować do obrazu mającego zaledwie 6,8 MB.

Co ciekawe, technologia Warp 2 pozwala na tworzenie wielu kopii pamięci, możliwe jest więc przywrócenie komputera do stanów z różnych momentów.

Dodatkowe informacje: "Linux boots in 2.97 seconds" (w języku angielskim)


Zobacz również