Linux świętuje 20. urodziny!

W środę rozpoczęły się kilkumiesięczne obchody 20 rocznicy powstania systemu operacyjnego Linux. W celu uczczenia tego wydarzenia odbędzie się szereg uroczystości, imprez i konkursów. Pojawiły się także nowe ważne ogłoszenia dotyczące przyszłości systemu.


Na stronie otworzonej z okazji 20-tej rocznicy Linuksa znaleźć można listę inicjatyw planowanych na najbliższe miesiące. Są wśród nich m.in. stypendia szkoleniowe i konkursy.

Linux, wydany publicznie przez Linusa Torvaldsa w 1991 roku, stał się ważną częścią współczesnego świata. Po cichu wspiera wiele nowoczesnych innowacji, które przyjmujemy za oczywiste. Torvalds jest obecnie pracownikiem Linux Foundation, której celem jest wspieranie rozwoju darmowego systemu operacyjnego na licencji open source.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023
  • Edytor tekstowy Nano w systemie Linux. Jak się nim posługiwać?

Historia Linuksa w formie filmowej

W swoim krótkim filmie (poniżej), Linux Foundation przypomina ciekawe informacje z historii Linuksa. Na swojej stronie zaprasza również fanów, by tworzyli i zgłaszali własne prace na trzeci coroczny konkurs filmowy. Po raz pierwszy oceniał je będzie sam Torvalds.

Filmy konkursowe mają obrazować wpływ Linuksa na różne dziedziny technologii i życia w ciągu ostatnich 20 lat i obecnie. Zwycięzca otrzyma pokrycie kosztów uczestnictwa w LinuxCon w Ameryce Północnej lub Europie, SXSW 2012 albo na LA Film Festival.

Inne konkursy i możliwości

Fundacja zorganizuje w tym roku również konkurs na projekt t-shirta. Będzie też można nagrać swoją wiadomość wideo w specjalnej budce dostępnej na imprezach okolicznościowych. Linux zaprezentuje także serię najciekawszych historii z 20 lat istnienia systemu.

Zadaniem nowego program stypendialnego Linux Foundation ma natomiast być szkolenie deweloperów, którzy ukształtują 20 kolejnych lat komputerowych innowacji. Detale na temat programu pojawią się wkrótce.

Przyszłość Linuksa

W środę fundacja ogłosiła także dostępność Yocto Project Release 1.0 dla deweloperów tworzących systemy na bazie Linuksa dla różnego rodzaju urządzeń. Przedstawiono również nową grupę roboczą Wysoka Dostępność (High Availability), która ma pracować nad wysoką niezawodnością i możliwością nieprzerwanej pracy systemów Linux.

Linuks miał duży wpływa na świat i znalazł szerokie zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach. Jednak można spodziewać się po nim jeszcze więcej w przyszłości. Ubuntu obiecuje że wstrząśnie głównym nurtem systemów operacyjnych, a Red Hat jest na skraju miliarda dolarów przychodu. Okazuje się, że open source może być dochodowym biznesem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: