Linux świętuje 25. urodziny!

25 lat temu Linus Benedict Torvalds zapowiedział stworzenie darmowego systemu operacyjnego. Linux, początkowo zapowiadany jako niewielki darmowy projekt, jest w tej chwili obecny praktycznie w każdym domu w Polsce.

Linux narodził się w 1991 roku. Dokładnie 25 sierpnia Linus Benedict Torvalds poinformował użytkowników Minix, że jego hobbystycznym projektem będzie opracowanie darmowego systemu operacyjnego:

"Witam wszystkich, którzy używają Minix. Pracuję nad (darmowym) systemem operacyjnym (to tylko hobby, nie będzie tak duży i profesjonalny jak GNU) dla klonów 386 (486) AT"

Z tej okazji Linux Foundation opublikowała Linux Kernel Development Report, z którego można dowiedzieć się jak przebiegał rozwój jądra Linux. Zwieńczony on została następującą infografiką:

Linux ma już 25 lat!

Linux ma już 25 lat!

Z naszej strony dołożymy jeszcze do niego film pokazujący, jak Linux jest zbudowany:

Linux jest wszędzie

Linus Benedict Torvalds nieśmiało prezentując swój projekt chyba nie przypuszczał, jak on się rozwinie. Linux jest bowiem wszechobecny. Co prawda przeglądając statystyki dotyczące jego wykorzystania na rynku desktopowych systemów operacyjnych wygląda to słabo, lecz pamiętaj, że to właśnie na Linuksie bazuje zdecydowana większość sprzedawanych obecnie smartfonów. Prawie wszystkie strony jakie odwiedzasz korzystają z serwerów pracujących pod kontrolą Linuksa. Jest on obecny w salonach (smart TV), towarzyszy komputerom z Windows (routery), czuwa nad pracą większości superkomputerów z listy TOP500 i to właśnie na nim przede wszystkim będą bazowały systemy bezpieczeństwa i oprogramowanie multimedialne, które wdrażają producenci samochodów.