Linux trafia w dziesiątkę

MandrakeLinux 10 Official PowerPack DVD to kolejna udana dystrybucja Linuksa, przygotowana specjalnie dla polskich użytkowników.

Wszystko za sprawą intuicyjnego procesu instalacji i możliwości zarządzania systemem za pomocą najlepszych (rozprowadzanych za zasadzie GPL) środowisk graficznych (GNOME, KDE i wielu innych). Dodatkowymi atutami tej dystrybucji Linuksa są graficzne narzędzia konfiguracyjne (Centrum sterowania Mandrake), które w prosty sposób pozwalają na konfigurację i dostosowanie systemu do twoich potrzeb.

W skład najnowszej dystrybucji MandrakeLinux 10 PowerPackDVD wchodzą: jądro systemu w wersji 2.6.3, serwer X Window (Xfree86) w wersji 4.3, pakiet biurowy OpenOffice 1.1, liczne środowiska graficzne, w tym dwa najważniejsze: KDE 3.2 i znane z poprzedniej wersji MandrakeLinux 9.2 GNOME 2.4.0, oraz całe mnóstwo przeróżnych programów. Niestety, z uwagi na istotne zmiany w nowej licencji (wersja 1.1.), która nie jest zgodna z licencją GPL, zrezygnowano z nowszej wersji serwera graficznego Xfree86 4.4.

System wraz z dodatkowymi aplikacjami i grami mieści się na dwóch płytach DVD (na drugiej znajdziesz wersje demo gier: „Unreal Tournament 2004” i „Quake III”) i kosztuje jedyne 89 zł. Jeżeli dodamy, że całość dostępna jest w polskiej wersji językowej (podczas instalacji systemu masz do wyboru ponad 60 wersji językowych) wraz z licznymi dodatkowymi programami, to można się spodziewać, że grono miłośników wolnego oprogramowania będzie stale rosło.

Podsumowanie

Poprzednia wersja, MandrakeLinux 9.2, cieszyła się i nadal cieszy wśród użytkowników opinią jednej z najprzystępniejszych dystrybucji Linuksa, a dziesiątka jest jej godną następczynią i idealnie spisuje się zarówno w zastosowaniach domowych, jak i komercyjnych.


Zobacz również