Linux - trwają prace nad tabletem z systemem open source

Większość obecnie wydawanych tabletów wyposażona jest w system Android oparty na Linuksie. Mimo swoich korzeni, nie jest on całkowicie otwarty. Większość jego elementów oparta jest na licencji Apache, która nie daje tyle wolności co GPL. Niebawem jednak, na rynku mogą pojawić się tablety z innymi, w pełni otwartymi systemami opartymi na Linuksie.

Ubuntu
Intel ogłosił prace nad nowym systemem Tizen, który ma zagrozić Androidowi. Wcześniej firma pracowała nad MeeGo. System nie odniósł spodziewanego sukcesu, ale zaowocował potrzebnym doświadczeniem. Jednak jeszcze przed wydaniem nowego systemu Intela opartego na Linuksie, firma ZaReason ma zamiar wydać 10-calowy tablet z dwurdzeniowym procesorem ARM i otwartym systemem operacyjnym.

ZaReason zajmuje się produkcją i sprzedażą komputerów z systemem Ubuntu i innymi dystrybucjami Linuksa. Firma mówi, że nad swoim tabletem pracuje od 2007 roku i jest już gotowa do produkcji, kontroli jakości i dystrybucji. Urządzenie ma być wyposażone w procesor Nvidia Tegra i 512 MB RAM. Jedynym problemem jest tylko znalezienie właściwej wersji Linuksa dobrze współpracującej z tabletem.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023
  • Jakiego iPada kupić? Przedstawiamy najlepsze modele w 2023 roku

Firma ZeReason czeka więc tylko na ruch ze strony producentów oprogramowania. Producent mówi, że gdyby tylko twórcy Ubuntu lub innej dystrybucji dali znać, że ich system współpracuje z ekranem dotykowym tabletu na poziomie, który umożliwia prace, to bardzo szybko wydałaby ona swój tablet wyposażony w taki otwarty system operacyjny.

Na internecie pojawiły się nieoficjalne prezentacje Ubuntu działającego na tablecie TouchPad, a Canonical ciągle pracuje nad udoskonaleniem obsługi ekranów dotykowych. Interfejsy graficzne Unity i GNOME 3 wydają się mieć pewien potencjał w tym kierunku i może już niedługo zobaczymy w pełni otwarte alternatywy dla Androida.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: