Linux w PDA

Powiemy, jak do iPAQ wgrać system Linux, dzięki czemu twój komputer naręczny zyska niezwykłe możliwości, a ty nie będziesz miał ochoty na powrót do Pocket PC.

Powiemy, jak do iPAQ wgrać system Linux, dzięki czemu twój komputer naręczny zyska niezwykłe możliwości, a ty nie będziesz miał ochoty na powrót do Pocket PC.

Jednym z niewielu palmtopów ze standardowo zainstalowanym systemem Linux jest Zaurus. Najnowszy model, oznaczony symbolem SL-6000, wyposażono tradycyjnie w klawiaturę QWERTY wsuwaną pod ekran. To rozwiązanie idealne dla osób, które nie lubią systemów rozpoznawania pisma. W SL-6000 zamontowano doskonały wyświetlacz, pracujący w trybie VGA (640x480), i procesor PXA255 400 MHz. Ciekawie wygląda sprawa z pamięcią - oprócz 64 MB RAM zastosowano 64 MB wbudowanej pamięci flash, która przechowa dane nawet po całkowitym rozładowaniu baterii. Podobne rozwiązanie zastosował m. in. HP (iPAQ FileStorage). Model SL-6000 dysponuje też modułem WLAN, a wkrótce na rynek powinna trafić wersja z Bluetooth.

Przejdźmy jednak do najciekawszego elementu tego palmtopa, czyli systemu. To specjalna wersja Linuksa, przeznaczona do urządzeń przenośnych - OpenPDA z interfejsem graficznym Qtopia, niezwykle intuicyjnym, nawet gdy trzeba skonfigurować połączenie na przykład z Internetem. Uruchamianie programów odbywa się tak, jak w Palm OS i Pocket PC, poprzez wskazanie rysikiem ikony potrzebnej aplikacji. Układ menu najbardziej odpowiada znanym graficznym nakładkom na Linuksa, takim jak Gnome. Programy np. pocztowe czy do edycji tekstu są na pececie z Linuksem i palmtopie z OpenPDA bardzo zbliżone, czasami nawet identyczne. Wszystko dlatego, że niemal dowolny program przeznaczony do Linuksa da się uruchomić z OpenPDA! Pod jednym warunkiem - przekompilowania źródła odpowiednim kompilatorem.

Jak bardzo OpenPDA przypomina stacjonarnego Linuksa, można się przekonać już podczas uruchamiania palmtopa, gdy wyświetlana jest lista kolejno włączanych procesów, montowanych napędów itp. Bez problemów można też opuścić graficzną Qtopię i pracować w trybie tekstowym. Tym samym Zaurus SL-6000 okazuje się najmniejszym na świecie przenośnym pecetem, ponieważ jest dostarczany ze zmodyfikowaną wersją systemu operacyjnego do komputerów stacjonarnych. Do Windows Mobile / Pocket PC czy Palm OS programy pisane są od podstaw, a tu wystarczy przekompilować wersję na peceta. Nic dziwnego, że po kilkudziesięciu minutach pracy na Zaurusie można konfigurować serwer Apache i MySQL!

Takich możliwości zazdrości zapewne większość osób mających palmtopy. Wyjątkiem są posiadacze iPAQ-ów, bo jak się okazuje, do palmtopów HP da się wgrać Linuksa. Zanim pokażemy, jak to zrobić, uprzedzamy, że proces ten całkowicie usunie wszelkie dane znajdujące się w pamięci iPAQ, dlatego na wszelki wypadek zrób kopię zapasową systemu - w ramce "Kopiowanie systemu" piszemy, jak to zrobić.

Pamiętaj, że wszystko, co od tej pory będziesz robił, czynisz na własne ryzyko, a przerwanie procesu programowania ROM-u w palmtopie może spowodować jego nieodwracalne unieruchomienie.

<hr size=1 noshade>Kopiowanie systemu

Najpierw zainstaluj w palmtopie program BootBlaster w najnowszej wersji. Posłuży do skopiowania programu boo-tującego Pocket PC i całego systemu operacyjnego. BootBlaster nie zapisuje danych znajdujących się w pamięci RAM, takich jak lista kontaktów czy dokumenty. Musisz je skopiować samodzielnie.

Z menu Flash wybierz funkcję Save Bootldr .gz Format i zapisz ją w folderze My Documents w palmtopie. Bootldr jest niezbędny do uruchomienia systemu Pocket PC, gdy będziesz chciał do niego powrócić. Na wszelki wypadek zrób jego kopię zapasową. Mimo że plik jest skompresowany, nie rozpakowuj go.

Teraz przyszła kolej na skopiowanie obrazu ROM zawierającego system Pocket PC. W menu Flash programu Boot-Blaster zaznacz Save WinCe .gz Format i zapisz docelowy plik w pamięci palmtopa. Zajmować będzie tyle, ile wynosi pojemność ROM. Po zakończeniu kopiowania zarówno Bootldr, jak i WinCE przenieś do peceta.

Linux w PDA
<hr size=1 noshade>Przyjazna instalacja

Instalować będziesz dystrybucję Linuksa o nazwie Familiar, opartą na Debianie. Potrzebujesz plików dystrybucji, które znajdziesz na stroniehttp://familiar.handhelds.org . Do wyboru otrzymasz cztery wersje interfejsu graficznego, my zdecydowaliśmy się na Opie, zbliżony do Qtopii. Zaczynamy przekształcać iPAQ w maszynę z Linuksem.

Etap 1. Do palmtopa, jeszcze z systemem Pocket PC, wgraj plik bootldr.bin.gz, znajdujący się w pakiecie pobranym ze stronyhttp://familiar.handhelds.org . Teraz uruchom program BootBlaster i z menu Flash wybierz funkcję Program, a następnie odszukaj skopiowany przed chwilą plik. Teraz nastąpi zmiana systemu bootującego. Nie dotykaj w tym czasie palmtopa, gdyż jego przypadkowe wyłączenie może spowodować zablokowanie komputera naręcznego na wieki.

Etap 2. Teraz jeszcze można uruchomić system Pocket PC, za chwilę już nie. Zresetuj palmtop, cały czas przytrzymując naciśnięty klawisz kierunkowy. Wyświetlone zostanie specjalne menu, w którym możesz wybrać sposób załadowania nowego systemu. My pokażemy, jak to zrobić przez port szeregowy. Kolejne pozycje przyporządkowane są przyciskom funkcyjnym w palmtopie. Naciśnij przycisk z symbolem kalendarza (Serial Bootloader Console).

Etap 3. Wstaw iPAQ do podstawki HotSync i podłącz ją do portu szeregowego w pececie. Za chwilę do pamięci palmtopa wgrywać będziesz obraz nowego systemu. Potrzebne ci będzie narzędzie do komunikacji poprzez port szeregowy. Hyperterminal, który instalujesz z Windows, nadaje się doskonale do tego celu. Utwórz nowe połączenie przez port, do którego podłączyłeś iPAQ. Jako prędkość wybierz 115000 bps, a resztę pozostaw bez zmian.

Etap 4. Hyperterminal powinien połączyć się z pecetem - na monitorze zobaczysz napis boot>. Jeśli wszystko poszło po twojej myśli, w oknie programu komunikacyjnego wpisz load root. Palmtop będzie czekał na obraz ROM. Aby go przesłać, wybierz w Hyperterminalu funkcję Transfer | Wyślij plik i ustaw protokół na Ymodem. Pozostaje wskazać odpowiedni plik, którym jest bootopie.jffs2 i poczekać, aż zostanie przesłany. Trwa to mniej więcej 17 minut.

Etap 5. Teraz na ekranie komputera zobaczysz, jak postępuje zastępowanie starego systemu operacyjnego nowym. Trwać to może nawet kilka minut. Po pomyślnie zakończonej operacji pojawi się napis verifying... formating... done. Wpisz polecenie boot i poczekaj na zresetowanie się palmtopa. Kolejne etapy ładowania się nowego systemu, wraz np. z montowaniem napędów, ujrzysz w oknie Hyperterminalu. Na końcu poproszony zostaniesz o zalogowanie się - login root, hasło rootme.

Etap 6. Zapoznaj się pokrótce z nowym interfejsem. Zauważysz z pewnością, że brakuje teraz w iPAQ np. obsługi Bluetooth. Wszelkie nowe pakiety zainstalować możesz z poziomu palmtopa, wchodząc w tym celu do Console i wpisując polecenie ipkg install, a następnie podając nazwę pakietu. A jak przesłać taki pakiet do palmtopa? Połącz się Hyperterminalem i aby palmtop oczekiwał na plik, wpisz w oknie aplikacji polecenie ry, a potem wyślij, korzystając z funkcji Transfer | Wyślij plik.</div>